Syn.: Valeriana pulchella Phil.
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité

Valeriana philippiana

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, kde roste v jižní Argentině v provinciích Neuquén, Rio Negro a Chubut, přesahuje i do sousedního území v jižním Chile v provincii Los Lagos.

Ekologie: Roste v horských trávnících, ve skalních teráskách a na kamenitých místech v sutích, v nadmořské výšce 1000–2400 m. Kvete od prosince do ledna.

Valeriana philippiana

Popis: Vytrvalá trsnatá lysá bylina, dorůstá výšky 10–20 cm; oddenek je silný, zčásti dřevnatý. Listy jsou vstřícné, dosti dužnaté, přízemní jsou peřenolaločné až peřenosečné, v obrysu eliptické, 4–8 cm dlouhé, s 10–15 střechovitě uspořádanými páry obvejčitých až téměř okrouhlých úkrojků, 4–8 mm dlouhých a 3–7 mm širokých; lodyžní listy jsou redukované, kopisťovité, jen 0,6–1 cm dlouhé. Květenství je hustá vrcholičnatá lata tvořená staženými vidlany; květy jsou oboupohlavné; kalich je přeměněný na chmýr; koruna je nálevkovitě zvonkovitá, asi 4 mm dlouhá, bílá nebo narůžovělá; tyčinky jsou 3, zdéli koruny; semeník je spodní. Plodem je válcovitá, roztroušeně chlupatá nažka, 3–4 mm dlouhá, na vrcholu s chmýrem tvořeným 11–13 štětinami.

Valeriana philippiana
Valeriana philippiana
Valeriana philippiana

Fotografoval Mário Duchoň, dne 27. 1. 2019 (Argentina, prov. Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, San Carlos de Bariloche, cestou od jezera Laguna Cab k Laguna Cretón).