VALLEA STIPULARIS L. f.

Syn.: Vallea cernua Turcz., Vallea cordifolia Ruiz et Pav., Vallea glabra Miers, Vallea macrophylla Turcz., Vallea ovata Turcz., Vallea pubescens Kunth, Vallea pyrifolia Turcz., Vallea schlimii Turcz.
Čeleď: Elaeocarpaceae Juss. – mastnoplodovité

Vallea stipularis

Rozšíření: Hory severozápadu Jižní Ameriky – od západní Venezuely a Kolumbie přes Ekvádor, Peru a Bolívii až po severoargentinskou provincii Salta.

Ekologie: Roste v křovinách horských údolí, v horských mlžných lesích (na severu Peru např. s Polylepis weberbauerii), stoupá až do nadmořské výšky okolo 4100 m.

Vallea stipularis

Popis: Keř až menší strom, 6–8(–12) m vysoký, bohatě větvený, s popraskanou borkou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 6–7 cm dlouhé a 3–4 cm široké, na bázi často srdčité nebo i skoro uťaté, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, na líci zelené, na rubu šedozelené. Květy v latnatém květenství, kalich je složen z (4–)5 volných kopinatých lístků; korunní lístky jsou obvejčité, na vrcholu 3laločné, 9–11 mm dlouhé, červené nebo narůžovělé; tyčinek je mnoho, semeník je svrchní, blizna 3–5laločnatá. Plody jsou kulovité, bradavičnaté, dosahují průměru okolo 1 cm.

Využití: Listy keře se používají v tradiční jihoamerické medicíně.

Poznámka: Neo- i paleotropická čeleď Elaeocarpaceae zahrnuje asi devět rodů a kolem 600 druhů. V rodu Vallea najdeme jen dva druhy, oba z Jižní Ameriky.

Vallea stipularis
Vallea stipularis
Vallea stipularis

Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 9. 2015 (Peru, Parque nacional Huascarán).