Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Vangidae
Syn.: Lanius curvirostris Linnaeus, 1766
Česká jména: vanga hákozobá
Anglická jména: Hook-billed vanga

Vanga curvirostris, vanga hákozobá
Vanga curvirostris, vanga hákozobá

Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar. Jsou rozlišovány dva poddruhy: nominátní Vanga curvirostris subsp. curvirostris se vyskytuje v severní, západní a východní části Madagaskaru, poddruh Vanga curvirostris subsp. cetera žije na jihu ostrova. Chybí v centrální vysočině.

Způsob života: Na jihu ostrova obývá trnitý buš, na západě, východě a severu tropické opadavé lesy, okraje lesů, sekundární lesy a plantáže. Je vzácnější v primárním deštném lese, porostech mangrove a pobřežních lesích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky 1200 m.
Živí se velkým hmyzem, malými obratlovci, včetně středně velkých chameleonů, žab, malých ptáků a ptačích vajec.
Žije většinou sama nebo v párech a je teritoriální. Miskovité hnízdo z větviček a kořenů, vystlané mechem, ve výšce 3–10 m staví oba partneři. Samice klade 3 vejce, na jejichž inkubaci se střídají po dobu 22–24 oba dospělí. Mláďata krmí oba rodiče po dobu asi 3 týdnů.

Popis: Středně velká vanga dosahuje velikosti 25–29 cm a hmotnosti 54–81 g. Mohutný zobák dlouhý 2,5–3 cm je na konci opatřen háčkem. Černá čepička sahá od oka až do týla, zbytek hlavy, krk a límec na zátylku jsou bílé. U spodní čelisti je malá černá skvrna. Duhovka je tmavě hnědá. Černá záda a horní část křídel kontrastují s velkými a středními kryty křídla, jejichž vnější konce jsou bílé. Za letu jsou zespodu křídla bílá a bílý ocas na konci černě zbarvený. Na horní černé části ocasu je široký šedý pás a bílý konec. Robustní nohy a prsty jsou modrošedé. Obě pohlaví jsou podobné.

Vanga curvirostris, vanga hákozobá
Vanga curvirostris, vanga hákozobá
Vanga curvirostris, vanga hákozobá

Fotografováno ve dnech 3. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national Tsingy de Bemaraha) a 5. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Toliara, Forêt de Kirindy).