Syn.: Celsia arbuscula A. Rich.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Verbascum arbusculum
Rozšíření: Etiopský endemit, spolehlivě se vyskytuje v horách v centrální a severní části země. V horách východní Afriky je samostatné vývojové centrum rodu, nejdále na jih zasahují do Keni.
Ekologie: Roste výslunných kamenitých stráních, v trávnících a na mezích kolem cest, pozorované rostliny se nacházely v nadmořských výškách 3500–3700 m.
Popis: Nízký, pichlavý, bohatě větvený keřík dorůstající výšky asi 50 cm. Listy se tvoří jen na bázi, jsou téměř přisedlé, jsou oválné, nanejvýš 5 cm dlouhé, často v dolní polovině laločnaté a na okraji vroubkované. Květenství jsou terminální chudokvěté zdánlivé hrozny; květní stopky jsou silné, tuhé, za plodu až 2,5 cm dlouhé, posléze se mění v ostré kolce; listeny jsou drobné; květy jsou 5četné, asi 1,5 cm v průměru; kališní cípy jsou úzce kopinaté; koruna je kolovitá, sytě žlutá, na bázi s tmavočerveným skvrnami často splývajícími do věnečku; tyčinky jsou 4, žluté, s dlouhými fialovými chlupy, pátá tyčinka bývá někdy přítomna v podobě staminodia. Plody jsou vejcovité tobolky asi 5 mm dlouhé.
Poznámka: Divizny (Verbascum) jsou druhově velmi rozrůzněné, na světě je jich známo asi 350 druhů. V minulosti byly pokusy je rozčlenit do více rodů; tento druh býval zařazován do rodu Celsia, který se vyznačuje pouze 4 funkčními tyčinkami, na rozdíl od „pravých“ divizen, které jich mají 5. Podle současných názorů není toto dělení oprávněné. Z evolučního hlediska lze však přijmout vymezení samostatného rodu Rhabdospermum, který se vyznačuje odlišnou skulpturou semen; toto dělení však není jednoznačně přijímáno. Divizny jsou povětšinou byliny, ale V. arbusculum, jak již napovídá druhové jméno, je vzhledem nezaměnitelný nízký keřík.
Verbascum arbusculum
Verbascum arbusculum
Verbascum arbusculum
Verbascum arbusculum
Verbascum arbusculum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 31. 10. a 6. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Sone; masiv Abuna Yosef, západně od vrcholu).