VERBASCUM CYSTOLITHICUM (Pett.) Hub.-Mor. – divizna / divozel

Syn.: Celsia cystolithica Pett.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Verbascum cystolithicum

Rozšíření: Endemit Kapverdských ostrovů: vyskytuje se pouze v centrální části ostrova Fogo, v širší oblasti kaldery sopky Pico. Na většině vyšších ostatních ostrovů Kapverd roste ještě příbuzný, rovněž endemický druh Verbascum capitis-viridis.

Ekologie: Provází velmi specifická stanoviště: plochy pokryté vrstvami sopečného popela (lapilli) v bezprostředním okolí činné sopky, v nadmořských výškách nad 1300 m. V těchto místech je semiaridní klima, kde teploty mohou poklesnout až pod bod mrazu, srážky jsou minimální, ale vodní páry kondenzují v nezpevněném sopečném materiálu nehluboko pod povrchem: v takovém prostředí rostliny přežívají jako v hydroponické kultuře.

Verbascum cystolithicum

Popis: Kurióznímu stanovišti odpovídá kuriózní životní forma, odlišná od jiných známých divizen: je to vytrvalá rostlina – polokeřík, s dřevnatou kořenovou hlavou a dřevnatými bázemi stonků, až 75 cm vysoká. Listy jsou v přízemních růžicích, které vyrůstají z rozvětvené kořenové hlavy, jsou jednoduché, řapíkaté, čepel je úzce obkopinatá, 3–10 cm dlouhá, tmavozelená až hnědozelená, na okraji vroubkovaná, na ploše s výrazně vpadlou síťovitou žilnatinou. Přímé lodyhy nesou drobné listy a prodloužený hrozen stopkatých květů, vřeteno květenství je žláznatě chlupaté; listeny jsou vejčité, 5–8 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, s 5 cípy; koruna je kolovitá, má 2,5–3 cm v průměru, sytě žlutá, na bázi s fialovými skvrnkami; tyčinky jsou zpravidla jen 4, řidčeji 5, horní 2 jsou kratší (někdy je doplňuje sterilní tyčinka – staminodium) a mají nitky bíle nebo fialově chlupaté, 2 dolní tyčinky jsou delší, mají štětičku chlupů na bázi, ale jinak jsou lysé; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů. Plodem je obvejcovitá tobolka.

Poznámka: Oba kapverdské druhy rodu Verbascum jsou nejblíže příbuzné severoafrickým diviznám Verbascum longirostris a Verbascum battandieri; na ostatních ostrovech Makaronésie se endemické divizny nevyskytují.

Verbascum cystolithicumVerbascum cystolithicum
Verbascum cystolithicumVerbascum cystolithicum
Verbascum cystolithicum

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9. a 10. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Fogo, Chã das Caldeiras).