Verbascum lychnitis × Verbascum phoeniceum
Syn.: Verbascum ×schmidtii Kerner
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Verbascum × ignescens

Rozšíření: Kříženec známý z míst překryvu rodičovských druhů ve střední Evropě. V Čechách i na Moravě byl zaznamenán v nejteplejších oblastech, lze jej očekávat i na jižním Slovensku, např. na Záhorské nížině.

Ekologie: Roste na travnatých místech a v křovinách, obvykle na písku nebo na jiných lehkých substrátech, vždy v kontaktu rodičovských druhů.

Verbascum × ignescens

Popis: Zřejmě monokarpická bylina; lodyhy jsou přímé, 0,5–1 m vysoké. Listy vyrůstají v dolní části lodyhy, jsou řapíkaté, přímo odstálé, kopinaté, spíše kožovité, na líci poněkud svraskalé a velmi řídce hvězdovitě chlupaté, na rubu chlupaté hustěji, na bázi klínovité, na okraji zvlněné a vroubkované, na vrcholu tupě špičaté. Květenství je přímé, obvykle latnatě větvené; květy vyrůstají obvykle po jednom na žláznatých stopkách 1–1,5 cm dlouhých; kalich je hluboce rozčleněný na čárkovitě kopinaté cípy; koruna je kolovitá, 1,5–2,5 cm v průměru, žlutá s nafialovělými tóny; tyčinek je 5, s fialově chlupatými nitkami; blizna je hlavatá. Plody jsou tobolky; semena se zřejmě nevyvíjejí.

Poznámka: Zřejmě nejčastější hybrid fialově kvetoucí divizny brunátné (Verbascum phoeniceum) v naší květeně – právě po ní si nese meruňkový až broskvový odstín barvy květů, rovněž konzistence listů a barva odění nitek tyčinek tento druh připomíná. Po druhém rodiči, divizně knotovité (Verbascum lychnitis), si odnáší tvar listů, které netvoří přitisklou přízemní růžici, i jejich rovnoměrné rozmístění v dolní části lodyhy.
Kříženci divizen jsou zřejmě úplně sterilní a musí vznikat pokaždé nanovo. Velkou překážkou je ovšem posun fenologie rodičovských druhů, v tomto případě je divizna brunátná mnohem časnější.

Verbascum × ignescensVerbascum × ignescens
Verbascum × ignescens
Verbascum × ignescens
Verbascum × ignescens

Fotografovala Alena Vydrová, dne 30. 5. 2020 (Česko, Morava, Moravský Krumlov).