Syn.: Verbascum bracteatum C. Presl, Verbascum rhombifolium Stokes, Verbascum oligodon Gandoger, Verbascum firmum Dulac, Verbascum kanitzianum Simonk. et Walz, Verbascum protractum Fenzl in Tchihatch., Lychnitis lutea Fourr.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Verbascum lychnitis

Rozšíření: Rozšířena v západní a střední Evropě, na východě po Kavkaz a jihozápadní Sibiř. Druhotně se vyskytuje i na severu evropské části Ruska a ve Skandinávii. V Česku se vyskytuje na celém území od nížin po vrchoviny.

Ekologie: Roste na okrajích lesů, skalnatých a kamenitých stráních, náspech a podél komunikací. Vyhovují ji sušší, mírně zásadité až kyselé, na živiny chudší i bohaté půdy. Kvete od června do srpna.

Popis: Dvouletá 100–140 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, tence bělavě plstnatá. Přízemní listy v růžici, kratičce řapíkaté, kopinaté, 15–30 cm dlouhé, 6–12 cm široké, vroubkované. Lodyžní listy jsou na lodyze rovnoměrně rozmístěné, přisedlé, směrem k vrcholu lodyhy se zmenšují, shora řídce chlupaté nebo olysalé, sytě zelené, na rubu šedobíle pomoučené nebo tence plstnaté. Květenstvím jsou latovitě větvené lichoklasy s 2–8 květy. Květy krátce stopkaté, kalich pravidelný, pětičetný s kopinatými cípy, koruna souměrná, kolovitá, 12–18 mm v průměru, korunní cípy žluté, všechny tyčinky téměř stejné, bělavě chlupaté. Plodem je tobolka.

Verbascum lychnitisVerbascum lychnitis
Verbascum lychnitisVerbascum lychnitis

Fotografováno dne 11. 6. 2006 (Česko, Čechy, Srbsko).