Syn.: Verbascum scardicola Bornm.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Verbascum nicolai

Rozšíření: Balkánský druh, jeho nevelký areál se rozkládá v horách na pomezí Černé Hory, jihozápadního Srbska, Kosova, Albánie a Severní Makedonie.

Ekologie: Stanovištěm druhu jsou kamenité pastviny a horské louky v okolí horní hranice lesa a nad ní.

Verbascum nicolai

Popis: Statná dvouletá nebo vytrvalá bylina vysoká 30–80 cm, pokrytá hustými bílými chlupy, někdy v horní části olysalá. Přízemní listy jsou krátce řapíkaté, podlouhlé až kopinaté, 5–25 cm dlouhé a 2–7 cm široké, na líci někdy olysalé, na bázi klínovité, na okraji nejčastěji mělce vroubkované. Květenství je obvykle nevětvené, květy vyrůstají ve svazečcích po 2–4; listeny jsou čárkovité až úzce kopinaté, 8–11 mm dlouhé; květy jsou 5četné, slabě souměrné; kalich je 5–8 mm dlouhý, s vejčitými až kopinatými cípy; koruna je kolovitá, žlutá, o průměru 2–3,5 cm; tyčinek je 5, všechny nitky jsou bíle chlupaté; semeník je svrchní, srůstá z 2 plodolistů. Plodem je široce elipsoidní tobolka 5–8 mm dlouhá.

Poznámka: V poslední době se spíše prosazuje názor, že Verbascum scardicola je součástí variability druhu V. nicolai. Zahrnuje rostliny trvale bíle chlupaté, neolysávající; vyskytují se především v pohoří Šar planina. K nim se vztahují i naše obrázky.

Verbascum nicolai
Verbascum nicolai
Verbascum nicolai

Fotografováno dne 18. 6. 2019 (Severní Makedonie, Šar planina, Popova Šapka).