Syn.: Flomosia phlomoides (L.) Raf., Thapsus phlomoides (L.) Opiz
Česká jména: divizna obecná (Domin et Podpěra 1928), divizna sápovitá (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: divizna sápovitá (Dostál 1950), divozel sápovitý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Verbascum phlomoides
Rozšíření: Vyskytuje se v Evropě, kde v nejzápadnější a severní části roste pouze druhotně, a dále přes asijskou část Turecka a Kavkaz zasahuje až do severního Íránu a na západní Sibiř. Druhotně roste i ve většině oblastí východní poloviny severoamerického kontinentu, na západní polovině v kanadských provinciích Britská Kolumbie a Alberta a amerických státech Colorado a Oregon. U nás v termofytiku a teplejším mezofytiku po celém území, v chladnějších oblastech mezofytika občas zplaňující. V oreofytiku zcela ojediněle.
Ekologie: Roste na kamenitých výhřevných stráních a úhorech, na navážkách a rumištích, podél komunikací, na ruderalizovaných lesních pasekách, v lomech, pískovnách a podobných, většinou antropogenních stanovištích. Vyhledává živinami bohaté, slabě zásadité až neutrální půdy. Kvete od července do září.
Verbascum phlomoides
Popis: Dvouleté plstnaté byliny s přímou, nevětvenou, hustě olistěnou, obvykle 70–140 cm vysokou lodyhou. Listy přízemní růžice a nejdolejší lodyžní listy řapíkaté s čepelí podlouhle eliptickou, střední a horní lodyžní listy široce kopinaté, nejhořejší až široce vejčité, směrem od báze se postupně zmenšující, přisedlé, nesbíhavé nebo kratičce sbíhavé. Květenství tvoří lichoklas, který je na bázi přetrhovaný, k vrcholu hustý, nejčastěji nevětvený, složený z 3–5květých svazečků, listeny kopinaté, květy stopkaté, kalich až k bázi členěný v kopinaté cípy, koruna kolovitá, rozevřená, nejčastěji 3–4,5 cm v průměru, světle zářivě žlutá, tyčinky různotvaré, tři horní kratší, dvě dolní delší. Plodem je tobolka.
Záměny: Divizna s velkými květy, která má narozdíl od podobné divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum) lodyžní listy na lodyhu nanejvýš kratičce sbíhavé.
Verbascum phlomoidesVerbascum phlomoides
Verbascum phlomoidesVerbascum phlomoides
Verbascum phlomoides
Verbascum phlomoides
Fotografováno dne 7. 7. 2014 (v Praze).