VERBASCUM SINUATUM L. – divizna / divozel

Syn.: Celsia sinuata (L.) Colla, Lychnitis sinuata Fourr., Thapsus sinuatum Raf.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité

Verbascum sinuatum

Rozšíření: Druh široce rozšířený ve Středozemí od Portugalska a Maroka až po Krym, Izrael a Egypt, zasahuje i do Bulharska. Druhotně byl zjištěn i v Makaronésii (Kanárské ostrovy a Madeira), na severovýchodě USA a v jihovýchodní Austrálii.

Ekologie: Nejčastěji se vyskytuje na okrajích cest, na úhorech a jiných narušených místech, vystupuje až do nadmořské výšky 1400(–1700) m.

Popis: Většinou dvouletá bylina s přímou, 0,4–1(–1,5) m vysokou lodyhou, celá trvale pokrytá šedými hvězdovitými chlupy. Přízemní listy tvoří růžici a za květu odumírají, jsou 15–35(–45) cm dlouhé, eliptické až kopisťovité, peřenolaločnaté až peřenoklané, na bázi klínovité, na vrcholu zaokrouhlené, laloky jsou rovněž na koncích oblé; lodyžní listy jsou přisedlé srdčitou bází, obvykle celokrajné. Květenství je latovitě rozvětvené, postranní větve jsou až 30 cm dlouhé; listeny jsou až 1,5 cm dlouhé; květy jsou krátce stopkaté, 5četné; kališní cípy jsou 2,5–4(–5) mm dlouhé, kopinaté; koruna má v průměru 1,5–2,5 cm, je lehce zygomorfní, žlutá; tyčinek je 5, všechny jsou fialově chlupaté; semeník je chlupatý. Tobolky jsou vejcovité až kulovité, (2,5–)3–4(–4,5) mm dlouhé.

Záměny: Ve Středozemí snadno rozeznatelný druh divizen s laločnatými přízemními listy. Tento znak se vyskytuje ještě u dalších druhů, omezených svým výskytem na Balkán, Turecko a Blízký východ.

Verbascum sinuatum
Verbascum sinuatum
Verbascum sinuatum
Verbascum sinuatum

Fotografováno dne 16. 9. 2014 (Itálie, Apulie, Ostuni, Costa Merlata).