Syn.: Verbena bonariensis f. albiflora Moldenke, Verbena bonariensis var. conglomerata Briq., Verbena bonariensis var. hispida Rendle, Verbena bonariensis var. longibracteata Kuntze, Verbena elongata Salisb., nom. illeg., Verbena inamoena Briq., Verbena intercedens Briq., Verbena trichotoma Moench, nom. illeg.
Česká jména: sporýš klasnatý (Slavík 2000)
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Verbena bonariensis
Rozšíření: Jihoamerický druh pocházející z jižní a jihovýchodní Brazílie (Mata Atlântica, Pampa), jihovýchodní Bolívie, Paraguaye, Uruguaye a severní Argentiny. Pěstuje se jako okrasná rostlina i v mnoha dalších oblastech světa, kde může rovněž zplaňovat. Sekundární výskyt byl zaznamenán například ve Střední Americe a na jihovýchodě USA, také v Makaronésii a na Maskarénách, v Tanzanii a Keni, Austrálii i Japonsku. V roce 1983 byl nalezen také v Brně.
Ekologie: Roste v lemech stálezelených a galeriových lesů, v křovinaté vegetaci, obsazuje i stanoviště dotčená lidskou činností, okraje polí a cest, objevuje se v okolí lidských sídel a zahrad, a to v pásu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2100 m.
Verbena bonariensis
Popis: Jednoletá, dvouletá až vytrvalá bylina, či dokonce až polokeř s lodyhou přímou, 50–150(–250) cm dlouhou, v průřezu hranatou, štětinatě srstnatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, podlouhle kopinaté, 4–10(–18) cm dlouhé a 0,5–3(–6) cm široké, na bázi poloobjímavé, po okraji pilovité, na vrcholu špičaté, svraskalé, chlupaté. Květenství je terminální, chocholičnaté, složené z klasů; listeny jsou kopinaté, zašpičatělé, zhruba stejně dlouhé jako kalich, který je trubkovitý, 3–4 mm dlouhý, s 5 chlupatými cípy; koruna je řepicovitá, dosahuje v průměru asi 5 mm, je modronachová až fialová, korunní trubka je 4–7 mm dlouhá, s 5 cípy, které jsou asi 2 mm dlouhé, na vrcholu vykrojené. Plody jsou tvrdky.
Využití: Oblíbená zahradní rostlina s atraktivním květenstvím, vysazuje se na letničkové i trvalkové záhony. Vyhovuje jí slunné stanoviště se sušší půdou.
Verbena bonariensis
Verbena bonariensis
Verbena bonariensis
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).