Syn.: Verbena bonariensis var. rigida (Spreng.) Kuntze, Verbena doniana Steud., Verbena rugosa D. Don, Verbena scaberrima Cham., Verbena venosa Gillies et Hook.
Česká jména: sporýš tuhý (Slavík 2000)
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Verbena rigida
Rozšíření: Druh pochází z Jižní Ameriky, ze severní Argentiny, středního Chile, Uruguaye, Paraguaye a jižní Brazílie (Cerrado, Mata Atlântica). Do Evropy byl dovezen kolem roku 1830, brzy se stal oblíbeným jako okrasná letnička, která se snadno pěstuje, např. i ve třech velkých francouzských zahradách Versailles, Fontainebleau a Malmaison. V teplých oblastech snadno zplaňoval. V chladném podnebí byl pěstován jako letnička, je ale schopen přestát i mírné zimy. Postupně byl zavlečen do všech kontinentů a dnes je známo jeho rozšíření v západní a střední Evropě, na Azorských ostrovech, v Karibiku, Jižní, Střední i Severní Americe, Indii, Japonsku, Austrálii, na Nové Kaledonii a Novém Zélandu, na Réunionu a v jižní Africe. Oblíbená okrasná rostlina. V některých teplých oblastech se stává obtížným plevelem (jižní Afrika a Austrálie). V ČR byl zplanělý zaznamenán v roce 1967 na rumišti v Praze.
Ekologie: Ve své domovině roste ve skalních štěrbinách, křovinách a na okrajích lesů. Zplanělý roste na narušené půdě v zemědělských a městských oblastech, na pastvinách, kolem cest i v lesích, v Austrálii napadá jako plevel bavlníkové plantáže. Roste na jakékoliv půdě, toleruje suchá období. Kvete od června do října.
Verbena rigida
Popis: Vytrvalá bylina vyrůstající z plazivých oddenků, s lodyhami přímými až rozprostřenými, dorůstá výšky 30–60 cm. Listy vstřícné, přisedlé, podlouhlé, zašpičatělé, s hrubě zubatým okrajem, 4–12 cm dlouhé a 1–4 cm široké, jsou tuhé a pokryté krátkými hrubými chlupy. Květenství se skládá z terminálních stopkatých klasů; listeny jsou delší než kalich; korunní trubky jsou až 9 mm dlouhé, koruna purpurově fialová, 2–3krát delší než kalich. Plody jsou tvrdky, semena jsou asi 2 mm dlouhá.
Využití: Oblíbená okrasná rostlina s nápadnými květy a kvetením po většinu vegetačního období, s vysokou tolerancí k suchu a snadným pěstováním. Vysazuje se v zahradách, parcích i na ozdobných záhonech v městských ulicích a podél příjezdových cest. Pěstuje se množství barevných kultivarů. Vysazuje se i k zabránění eroze půdy na svazích. Množí se semeny, řízky, dělením, vznik hustých porostů umožňují četné oddenky.
Poznámka: Při dotyku může způsobit podráždění kůže.
Verbena rigida
Verbena rigida
Verbena rigida
Verbena rigida
Fotografováno od 15. 11. do 25. 11. 2010 (Réunion) a 27. 8. 2011 (Irsko, botanická zahrada Dublin).