Syn.: Aleurites cordatus Gagnep., Aleurites montanus (Lour.) E. H. Wilson, Aleurites vernicius (Corrêa) Hassk., nom. illeg., Dryandra vernicia Corrêa, nom. illeg., Elaeococca montana (Lour.) Oken, Elaeococca vernicia (Corrêa) A. Juss.
Česká jména: tungovník horský (Valíček 1989)
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Vernicia montana
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se ve střední a jižní části východní Číny (na sever zasahuje až do provincie Chu-pej), na Tchaj-wanu i Chaj-nanu, ve Vietnamu a Laosu, v Thajsku i Barmě. Bývá vysazován v řadě tropických i subtropických oblastí světa, může se šířit i do okolní krajiny. Objevuje se například ve východní tropické Africe, Kamerunu, na Madagaskaru a Maskarénách, rovněž na indonéské Jávě či na některých místech západní polokoule.
Ekologie: Roste v tropických stálezelených lesích a lesních lemech, taktéž na stanovištích narušovaných lidskou činností, v blízkosti lidských sídel a kolem cest, při okraji polí a plantáží, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m.
Vernicia montana
Popis: Stálezelený, obvykle dvoudomý strom dosahující výšky až okolo 20 m, s borkou hnědou a letorosty lysými. Listy jsou střídavé, řapík je 7–17 cm dlouhý, na jeho vrcholu při bázi čepele se dvěma poměrně nápadnými číškovitými žlázkami, listová čepel je široce vejčitá, 8–20 cm dlouhá a 6–18 cm široká, na bázi srdčitá nebo uťatá, celokrajná nebo někdy i 3(–5)laločná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, nejprve po obou stranách chlupatá, později chlupatá jen na rubu na bázi žilek. Květenství se objevuje společně s novými listy; samčí květy mají kalich asi 10 mm dlouhý, lysý; korunních lístků je 5, jsou obvejčité, 2–3 cm dlouhé, nehetnaté, bílé, při bázi červeně naběhlé; tyčinek je 8–10, jejich nitky jsou chlupaté; samičí květy mají kalich i korunní lístky podobné jako květy samčí, jejich dvouklané čnělky jsou 3. Plodem je vejcovitá tobolka, dorůstá 3–5 cm v průměru, obsahuje 3 semena.
Využití: Celá rostlina je jedovatá, avšak ze semen se lisuje olej používaný především při výrobě barev a laků, ale i izolačních materiálů (tzv. abrasinový olej). Vysazuje se rovněž v zahradách a parcích jako dřevina okrasná, anebo na plantážích jako rostlina stínící.
Poznámka: K rodu Vernicia jsou v současnosti zařazovány tři druhy, všechny pocházejí z východu Asie.
Vernicia montana
Vernicia montana
Vernicia montana
Fotografovala Jindříška Vančurová, dne 16. 10. 2012 (Mauricius, Eureka).