Česká jména: rozrazil vodní (Kubát 2002)
Slovenská jména: veronika vodná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Veronica catenata
Rozšíření: Druh je původní téměř v celé Evropě (nejseverněji zasahuje do Dánska) a na severu Afriky (Maroko, Tunisko). Vyskytuje se i v Severní Americe (Kanada a USA); není jisté, jestli je zde původní nebo zavlečený.
Ekologie: Roste v mokřadech, na březích vodních toků, kanálů a nádrží, ve vlhkých příkopech, na podmáčených loukách. Kvete v červnu až září.
Veronica catenata
Popis: Vytrvalá bylina dorůstající výšky 40–70 cm. Lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, volně rozložené, silné, rozestále větvené. Stonky a listy v horní části rostliny mohou mít krátké jemné žláznaté chloupky. Listy jsou vstřícné, jednoduché, přisedlé, čepele vejčitě až úzce kopinaté, na bázi poloobjímavé, na vrcholu špičaté, 2,5–10 cm dlouhé a 0,8–5 cm široké, celokrajné nebo mělce pilovité. Hrozny květů vyrůstají z úžlabí listů v horní části rostliny, jsou široce rozestálé. Květy na štíhlých odstálých stopkách mají průměr 3–5 mm, jsou osově souměrné, listeny jsou za plodu delší než stopky. Kališní cípy jsou 4, kopinaté až vejčité, zakončené špičkou, na bázi spojené; 4 okrouhlé korunní lístky jsou barvy bílé, růžové nebo levandulově modré, horní lístek má proužky tmavšího barevného odstínu kolem žilnatiny, dolní je menší než ostatní; lístky jsou na bázi spojené do krátké trubky, na vnitřní straně zelenavé. Z trubky vyčnívají dvě dlouhé tyčinky a štíhlá kratší čnělka. Plody jsou tobolky 3–4 mm dlouhé, ve zralosti pukající; kališní cípy jsou za plodu poněkud delší než tobolky a široce odstálé.
Záměny: Velmi podobný je rozrazil drchničkovitý (Veronica anagallis-aquatica), hrozny květů má šikmo vzhůru rozestálé, květy mírně větší, na šikmých stopkách kratších než listeny a kališní cípy za plodu přitisklé k tobolkám. Další podobný rozrazil Veronica americana má listy s krátkými řapíky.
Ohrožení a ochrana: V ČR ohrožený druh (C3), také na Slovensku klasifikován jako zranitelný (VU). K ohroženým druhům je tento rozrazil řazen rovněž v amerických státech Indiana, Massachusetts, New Jersey a Tennessee.
Veronica catenata
Veronica catenata
Veronica catenata
Veronica catenata
Fotografováno dne 1. 9. 2014 (USA, Wyoming, Yellowstone, Mammoth Hot Spring).