Syn.: Veronica aphylla L. var. grandiflora Benth., Veronica kamchatica L. f., Veronica aphylla L. var. kamchatica (L. f.) W.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Veronica grandiflora
Rozšíření: Ruský Dálný východ – Kamčatka Sachalin, Kurilské ostrovy, Komandorské ostrovy, také Japonsko a Severní Amerika – Aleutské ostrovy, Aljaška. Vertikální rozmezí 200–1500 m n. m.
Ekologie: Druh je rozšířen převážně v oblasti horské a severské tundry, na vulkanickém podloží. Roste na skalnatých svazích, na suti, sopečné strusce, na písečných polích. Vyhledává spíše vlhčí lokality v údolích, v rýhách, v okolí „sněžníků“ (izolovaná místa s postupně odtávajícím sněhem, většinou jediný zdroj vody v dané oblasti). Silně světlomilný. Doprovodné druhy tvoří Juncus beringensis, Juncus spp., Carex spp., Lagotis glauca, Lloydia serotina, Taraxacum spp., Anemone spp., zástupci rodu Pedicularis, Primula cuneifolia, Campanula lasiocarpa, Pennellianthus frutescens, Sibbaldia procumbens atd. Ze dřevinných druhů jsou to hlavně zástupci nízkých zakrslých keříků z čeledi Ericaceae a Salicaceae, např. Phyllodoce aleutica, Salix polaris atd.
Veronica grandiflora
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a tenkými podzemními i nadzemními výběžky. Lodyhy 5–12 cm vysoké, hustě odstále štětinaté. Listy vstřícné, hustě nahloučené na vrcholu ve zdánlivé listové růžici. Čepel eliptická, široce vejčitá až vejčitá, na svrchní straně roztroušeně, vespod hustě pýřitá. Květy oboupohlavné, mírně souměrné, 4četné, v řídkých koncových hroznech na dlouhých nafialovělých stopkách, vyrůstajících z paždí horních listů. Kališní lístky vejčité, na konci zašpičatělé, modrozelené až tmavě modré, odstále pýřité. Koruna kolovitá, až 1,5 cm široká, bledě modrá, fialová, nejčastěji však výrazně sytě modrá. Plodem je protáhlá, na konci vykrojená tobolka. Kvete od června do srpna.
Poznámka: Velmi dekorativní druh pěstovaný často jako skalnička.
Veronica grandifloraVeronica grandiflora
Veronica grandifloraVeronica grandiflora
Veronica grandiflora
Fotografováno v červenci 2008 (Rusko, Kamčatka, oblast Mutnovského vulkánu).