Syn.: Morchella bohemica Krombh., Ptychoverpa bohemica (Krombh.) Boud. – smrž český
Čeleď: Morchellaceae Rchb. – smržovité
Verpa bohemica

Verpa bohemica

Rozšíření: Roste v celém mírném pásu, zejména na zásaditých půdách v teplejších lokacích.
Ekologie: Její růst je omezen na období od března do začátku dubna, vyhledává jasanové nebo osikové porosty s řídkou bylinnou vegetací. Na lokalitách ji zastihneme společně s kvetoucími prvosenkami, sasankami a jaterníky.
Popis: Klobouk kačenky české je kuželovitý, na povrchu výrazně paprsčitě zvrásněný, matný ve světlých odstínech hnědé, někdy pleťové barvy. Je volný, přirostlý pouze k vrcholu třeně, v průměru od 2 do 4 cm široký, do 4 cm vysoký. Třeň je křehký, až 15 cm dlouhý, válcovitý. Uvnitř je dutý, na povrchu jemně šupinkatý nebo jen matný. Barva třeně je krémová, někdy až do oranžova. Výtrusný prach je oranžovožlutý.
Záměny: Kačenka česká se podobá hadovce smrduté (Phallus impudicus), která však roste v jinou dobu a páchne, dále je možné ji zaměnit např. za smrž polovolný (Mitrophora semilibera), ten má klobouk z poloviny přirostlý ke třeni, vyrovnanější poměr délky výšky klobouku a třeně a tmavě hnědé barvy. Eventuální záměna je možná i za vzácnou kačenku náprstkovitou (Verpa conica), která není na klobouku tak výrazně zvrásněná.
Využití: Jedná se o jedlou, dobrou houbu.
Poznámka: Jiné taxonomické zdroje uvádějí platné jméno Ptychoverpa bohemica (Krombh.) Boud., které je také v literatuře běžnější.
Verpa bohemicaVerpa bohemica
Verpa bohemica
Fotografováno dne 11. 4. 2008 (Karlovarsko, Šemnice).