Syn.: Vicia sativa L. subsp. angustifolia (L.) Gaudin, Vicia nigra (L.) Stuedel, Vicia sativa L. subsp. nigra (L.) Ehrh., Vicia bobartii E. Forster, Vicia scepusiensis Kit.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Vicia angustifolia
Rozšíření: Rozšířena téměř v celé Evropě, Makaronésii (Kanárské ostrovy), na severu po střed Skandinávie, západ Asie, Japonsko, severní Afrika, zplanělá v Severní Americe. U nás roste na celém území od nížin až do středních poloh, v teplejších oblastech hojná, v horách vzácná.
Ekologie: Roste na loukách, v křovinách, světlých lesích, okrajích lesů a cest, na skalkách, v lomech a náspech. Dává přednost slunným, teplým a sušším stanovištím. Kvete od dubna do září.
Popis: Jednoletá, 30–60 cm dlouhá bylina. Lodyha poléhavá nebo popínavá, hranatá, lysá až řídce chlupatá. Listy řapíkaté, sudozpeřené s 3–6 jařmy, vřeteno zakončené rozvětvenou úponkou, lístky čárkovité, podlouhlé až kopinaté, 5–40 mm dlouhé, 0,5–10 mm široké, lysé až řídce chlupaté. Květenství vyrůstá z úžlabí listů, krátce stopkaté, 1–3květé. Kalich pravidelný, pěticípý, trubkovitý, všechny cípy stejně dlouhé. Koruna červenofialová, 10–15 mm dlouhá, pavéza obvejčitá, na vrcholu vykrojená, křídla kratší, člunek kratší než křídla. Plodem je lusk s 9–12 semeny.
Vicia angustifoliaVicia angustifolia
Vicia angustifoliaVicia angustifolia
Vicia angustifolia
Fotografováno dne 13. 10. 2006 (Praha-Písnice).