Syn.: Ervum cassubicum (L.) Peterm., Vicia dadianorum Somm. et Leview, Vicia monosperma K. Koch
Česká jména: vikev kašubská (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: vika kašubská (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Vicia cassubica
Rozšíření: Areál druhu zaujímá střední a východní Evropu, poněkud izolovaně na západě Francie, na sever po jižní Skandinávii, na jihu celý Apeninský poloostrov, roste i na Sicílii, přes Balkán do asijské části Turecka, Libanonu, dále až na Kavkaz a do oblasti Kaspického moře, východní hranice je přibližně dána Uralem. U nás v Čechách místy roztroušeně (zejména Český kras, Křivoklátsko, České středohoří, širší střední Polabí), na Moravě především na Hodonínsku a v Chřibech.
Ekologie: Roste ve světlých lesích a jejich lemech, v křovinách, sadech nebo na okrajích vinic, na světlejších suchých a teplých stanovištích na různých podkladech. Kvete od června do srpna.
Vicia cassubica
Popis: Vytrvalé byliny s přímou nebo vystoupavou, silnou, odstále chlupatou lodyhou výšky 30–80 cm. Listy s 8–12 páry lístků, zakončené větvenou úponkou. Palisty polostřelovité až kopinaté. Lístky krátce řapíčkaté, podlouhlé, eliptické až vejčité, chlupaté, tmavě zelené, po obou stranách lesklé, postranní žilky svírají s hlavní žilkou úhel 45–60°. Květenství s 10–15 květy, kratší než podpůrný list, květy stopkaté, kalich široce zvonkovitý, koruna červenofialová až růžovofialová, se světlejším člunkem. Plodem je široce elipsoidní lusk s 1–2 semeny.
Ohrožení a ochrana: V ČR je ohroženým druhem (C3).
Vicia cassubica
Vicia cassubicaVicia cassubica
Vicia cassubica
Vicia cassubica
Vicia cassubicaVicia cassubica
Fotografováno dne 18. 6. 2015 (u Solopisků).