Syn.: Abacosa dumetorum Alef., Vicia desertorum Link
Česká jména: vikev křovištní (Kubát 2002)
Slovenská jména: vika krovisková (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Vicia dumetorum
Rozšíření: Roste v Evropě, od východní Francie přes střední Evropu na Ukrajinu, na severu zasahuje do jižního Skandinávie, na jihu do Itálie a na Balkán. U nás roste roztroušeně především v severozápadních a východních Čechách a na Moravě.
Ekologie: Roste v křovinách, v lesních světlinách a lemech, ve světlých lesích, podél cest, od nížin do podhůří. Kvete od června do srpna.
Vicia dumetorum
Popis: Vytrvalá, popínavá nebo poléhavá bylina, vysoká 70–200 cm. Lodyha je hranatá, větvená, listy jsou řapíkaté, nepravidelně sudozpeřené, jsou zakončené úponkou. Lístky jsou vejčité, alespoň některé střídavě postavené, v počtu 3–5 párů, celokrajné, palisty jsou špičatě zubaté, bylinné. Květenství je hroznovité, na dlouhé stopce, květů je 4–12. Květy jsou špinavě fialové až červenofialové, člunek a křídla jsou nazelenalé. Kališní cípy jsou nestejně dlouhé, mnohem kratší než kališní trubka. Plodem je lysý, 2–6semenný lusk, semena jsou obvykle kulovitá.
Ohrožení a ochrana: Z hlediska ohrožení je vikev křovištní v ČR zařazena k vzácnějším druhům vyžadujícím další pozornost (C4a).
Vicia dumetorum
Vicia dumetorum
Vicia dumetorum
Vicia dumetorum
Fotografováno dne 8. 7. 2012 (Babka u Černošic).