VICIA PANNONICA subsp. STRIATA (M. Bieb.) Nyman – vikev panonská červená / vika pruhovaná

Syn.: Vicia pannonica var. purpurascens (DC.) Ser., Vicia pannonica subsp. purpurascens (DC.) Arcang., Vicia purpurascens DC., Vicia striata M. Bieb.
Česká jména: vikev panonská žíhaná (Dostál 1950), vikev panonská červená (Kubát 2002)
Slovenská jména: vika panónska pruhovaná (Dostál 1950), vika pruhovaná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Vicia pannonica subsp. striata

Rozšíření: Roste v jižní a jihovýchodní Evropě, severní Africe a v západní části Asie; původní a druhotné rozšíření se dnes dá stěží rozlišit.
V České republice je snad nepůvodní, byla zaznamenána v nejteplejších oblastech Čech i Moravy, ve výše položených územích většinou jen přechodně zavlečená. Na Slovensku je nejhojnější v Podunajské a Potiské nížině.

Ekologie: Roste nejčastěji na travnatých úhorech, mezích, kolem cest, v minulosti snad častěji jako polní plevel.

Vicia pannonica subsp. striata

Popis: Jednoletá, 30–70 cm vysoká, krátce chlupatá bylina. Lodyhy jsou chabé, přímé nebo častěji opíravé. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, s 5–8 jařmy, na vrcholu zakončené úponkou; lístky jsou podlouhlé, 10–20 mm dlouhé a 3–6 mm široké, na vrcholu zaokrouhlené, s nasazenou dlouhou špičkou; palisty jsou zubaté. Květy vyrůstají ve zkrácených hroznech v paždí listů, mají zvonkovitý, 10–12 mm dlouhý kalich a 17–20 mm dlouhou, špinavě světle červenofialovou korunu, čepel její pavézy je zhruba stejně dlouhá jako nehet. Plody jsou 2,5–3 cm dlouhé, chlupaté lusky.

Záměny: Od všech našich druhů vikví s úžlabním květenstvím se liší neobvyklou červenofialovou barvou květů.

Ohrožení a ochrana: Tento vzácný druh je v ČR řazen mezi silně ohrožené druhy (C2t), na Slovensku do kategorie druhů potenciálně ohrožených (NT).

Vicia pannonica subsp. striata
Vicia pannonica subsp. striata

Fotografovala Alena Vydrová, dne 2. 5. 2007 (Česko, Havraníky).