Syn.: Vicia pannonica var. purpurascens (DC.) Ser., Vicia pannonica subsp. purpurascens (DC.) Arcang., Vicia purpurascens DC., Vicia striata M. Bieb.
Česká jména: vikev panonská žíhaná (Dostál 1950), vikev panonská červená (Kubát 2002)
Slovenská jména: vika panónska pruhovaná (Dostál 1950), vika pruhovaná (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Vicia pannonica subsp. striata
Rozšíření: Roste v jižní a jihovýchodní Evropě, severní Africe a v západní části Asie; původní a druhotné rozšíření se dnes dá stěží rozlišit. V České republice je snad nepůvodní, byla zaznamenána v nejteplejších oblastech Čech i Moravy, ve výše položených územích většinou jen přechodně zavlečená. Na Slovensku je nejhojnější v Podunajské a Potiské nížině.
Ekologie: Roste nejčastěji na travnatých úhorech, mezích, kolem cest, v minulosti snad častěji jako polní plevel.
Vicia pannonica subsp. striata
Popis: Jednoletá, 30–70 cm vysoká, krátce chlupatá bylina. Lodyhy jsou chabé, přímé nebo častěji opíravé. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, s 5–8 jařmy, na vrcholu zakončené úponkou; lístky jsou podlouhlé, 10–20 mm dlouhé a 3–6 mm široké, na vrcholu zaokrouhlené, s nasazenou dlouhou špičkou; palisty jsou zubaté. Květy vyrůstají ve zkrácených hroznech v paždí listů, mají zvonkovitý, 10–12 mm dlouhý kalich a 17–20 mm dlouhou, špinavě světle červenofialovou korunu, čepel její pavézy je zhruba stejně dlouhá jako nehet. Plody jsou 2,5–3 cm dlouhé, chlupaté lusky.
Záměny: Od všech našich druhů vikví s úžlabním květenstvím se liší neobvyklou červenofialovou barvou květů.
Ohrožení a ochrana: Tento vzácný druh je v ČR řazen mezi silně ohrožené druhy (C2t), na Slovensku do kategorie druhů potenciálně ohrožených (NT).
Vicia pannonica subsp. striata
Vicia pannonica subsp. striata
Fotografovala Alena Vydrová, dne 2. 5. 2007 (Havraníky).