VICIA VILLOSA Roth – vikev huňatá / vika huňatá

Syn.: Cracca villosa (Roth) Godr. et Gren., Ervum villosum (Roth) Trautv., Vicia polyphylla Waldst. et Kit., Vicia reuteriana Boiss. et Buhse
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Vicia villosa

Rozšíření: Středozemí, jihovýchodní Evropa, Přední Asie a Kavkaz. V současnosti se vyskytuje téměř v celé Evropě, Makaronésii (Kanárské ostrovy), severní Africe a Severní Americe, kde je považována za invazivní.
V Česku roste zejména v teplejších oblastech celého území.

Ekologie: Roste na loukách, v křovinách, okrajích lesů, pasekách, křovinách a člověkem ovlivněných místech. Vyhledává sušší a slunná stanoviště. Kvete od června do srpna.

Popis: Jednoletá až dvouletá, 30–120 cm dlouhá bylina. Lodyha větvená, poléhavá nebo popínavá, hranatá, hustě chlupatá. Listy řapíkaté, sudozpeřené s 6–8 jařmy, zakončené rozvětvenou úponkou, lístky čárkovité, kopinaté až eliptické, 15–25 mm dlouhé, 3–5 mm široké, dlouze odstále chlupaté. Květy vyrůstají v 10–35květých dlouze stopkatých, jednostranných hroznech vyrůstajících z úžlabí listů. Kalich pěticípý, zvonkovitý, horní kališní cípy kratší, dolní mnohem delší než kališní trubka. Koruna 10–17 mm dlouhá, pavéza okrouhlá, modrofialová, křídla a člunek modrofialové až bílé. Plodem je lusk s 2–3 semeny.

Vicia villosaVicia villosa
Vicia villosaVicia villosa

Fotografováno dne 6. 6. 2004 (Česko, Praha-Písnice).