Syn.: Dolichos luteus Sw., Phaseolus marinus Burm., Phaseolus obovatus Gagnep., Scytalis anomala E. Mey., Scytalis retusa E. Mey., Vigna anomala Walp., Vigna lutea (Sw.) A. Gray, Vigna repens var. lutea (Sw.) Kuntze, Vigna retusa (E.Mey.) Walp.
Česká jména: vigna (Mareček 2001)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Vigna marina
Rozšíření: Vyskytuje se na tropických a subtropických plážích celého světa – tropická a jižní Afrika, v Asii pobřeží ostrova Hainan, jižního Japonska, Tchaj-wanu, Thajska, Vietnamu, Indie, Srí Lanky, pobřeží severní a východní Austrálie, Střední a Jižní Ameriky až po Brazílii (Bahia), na ostrovech v Tichém a Indickém oceánu, na karibských ostrovech, Madagaskaru, Seychelských ostrovech.
Ekologie: Druh je součástí vegetace písčitých pláží, čelních dun a hřebenů pláží u pobřeží. Vzácně se vyskytuje na vnitrozemských útesech a suchých svazích mezi keři, až do nadmořské výšky okolo 150 m.
Popis: Vytrvalá poléhavá bylina nebo liána. Lodyhy dorůstají délky až 3 m, často podélně purpurově naběhlá. Listy jsou střídavé, světle zelené, trojčetné, řapík 2–5 cm dlouhý, u báze řapíku s malými trojúhelníkovými palisty; lístky jsou široce oválné až vejčité, 4–10 cm dlouhé a 2–5 cm široké, na vrcholu tupé nebo s krátkou špičkou, celokrajné, se 3 hlavními žilkami. Květy vyrůstají na vrcholové části lodyhy ve skupinách po 4–9, na stopkách do 10 cm dlouhých, jednotlivé květy jsou 1,5–1,8 cm dlouhé, žluté barvy. Plodem jsou zaoblené lusky až 8 cm dlouhé a 0,6 cm široké, semena kulovitá až podlouhlá, šedavě hnědé barvy.
Záměny: Velmi podobný druh Vigna luteola se liší lístky vejčitými až kopinatými, většími, kopinatými a dvouklanými palisty a větším počtem semen v lusku (6–9).
Využití: Vigna marina zabraňuje erozi pobřeží, váže dusík, a tak zúrodňuje půdu pro další rostliny. V tradiční medicíně se používá k hojení ran a vředů.
Poznámka: Rod Vigna je pojmenován na počest Domenica Vigny, italského botanika ze 17. století, který byl ředitelem botanické zahrady v Pise (zemřel v roce 1647).
Vigna marina
Vigna marina
Vigna marina
Vigna marina
Fotografováno ve dnech 5. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Maui, Waianapanapa State Park) a 14. 5. 2013 (Oahu, Lyon Arboretum).