Syn.: Dolichos cylindricus Desv., Dolichos vexillatus (L.) Kunth, Phaseolus glycinaeformis Weinm., Phaseolus humifusus Savi, Phaseolus pulniensis Wight, Phaseolus quadriflorus A. Rich., Phaseolus sepiarius Dalzell, Phaseolus vexillatus Blanco, Phaseolus vexillatus Walter, Plectrotropis hirsuta Schum. et Thonn., Strophostyles capensis E. Mey., Vigna capensis (Thunb.) Burtt Davy, Vigna carinalis Benth., Vigna crinita A. Rich., Vigna dinteri Harms, Vigna dolichoneura Harms, Vigna golungensis Baker, Vigna hirta Hook., Vigna lobatifolia Baker, Vigna phaseoloides Baker, Vigna scabra Sond., Vigna senegalensis A. Chev., Vigna tuberosa A. Rich.
Česká jména: vigna (Mareček 2001)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Vigna vexillata

Rozšíření: Tropická rostlina známá v současné době ze Starého i Nového světa. Vyskytuje se v subsaharské Africe včetně Madagaskaru, v jižní a jihovýchodní Asii, v severní a východní Austrálii, dále v tropické Střední a Jižní Americe. Je dosti proměnlivá, takže bylo popsáno více vnitrodruhových taxonů (např. Vigna vexillata var. davyi).

Ekologie: Vyhledává křovinatá místa dostatečně zásobená vláhou, v Arábii roste v nadmořských výškách 600–1200 m.

Popis: Vytrvalá pnoucí bylina. Listy jsou střídavé, trojčetné, s kopinatými až eliptickými lístky, které jsou asi 6 cm dlouhé a 2,5 cm široké, na vrcholku špičaté nebo zašpičatělé, na bázi zaokrouhlené až klínovité, tence chlupaté po obou stranách. Květy v chudých hroznech, často jednotlivé, 2–3 cm dlouhé, kalich je zvonkovitý, koruna je růžová nebo až nachová, člunek je nápadně zkroucený (květy jsou výrazně asymetrické). Lusk je válcovitý, 4–14 cm dlouhý, hnědě chlupatý, s 13–24 semeny.

Využití: V některých územích, např. v jihovýchodní Asii, se pěstuje jako zelenina; semena lze konzumovat podobně jako fazole.

Vigna vexillata
Vigna vexillata
Vigna vexillata
Vigna vexillata
Vigna vexillata

Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, dne 17. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, mezi osadami Magáda a Murzín), a Jindřiška Vančurová, dne 3. 2. 2015 (Guatemala, San Pedro).