Rozkládá se na svahu kopce Settignano východně od Florencie. Budova byla ve 14. století centrem zemědělské usedlosti patřící řádu Benediktinek. V 15. a 16. století patřil dům se zahradou rodině Gambarelli. V dalších letech ještě několikrát změnil majitele.
Villa Gamberaia
Po roce 1717 přešla vila do vlastnictví rodiny Capponi a tehdy zřejmě nabyla svou současnou podobu. Počátkem 20. století koupila vilu princezna Giovanna Ghika, sestra Natalie Srbské. Ta zrestaurovala vilu i zahradu a na místě starých zeleninových záhonů založila vodní parter.
Villa Gamberaia
Za druhé světové války byl celý objekt byl vybombardován – zůstala z něj vlastně pouze ruina. Její nový majitel Marcello Marchi však vilu i zahradu obnovil do výborného stavu. Dnes patří zahrada k nejkrásnějším a nejtypičtějším toskánským zahradám.
Villa Gamberaia
Od vily je krásný rozhled na okolní kopce s cypřiši a olivami, v pozadí údolí řeky Arno.
Villa Gamberaia
Zahrada je rozčleněna na několik teras, které jsou spojeny schodišti, porostlé pnoucími dřevinami (vistárie, růže). Vše doplňují různá zákoutí, množství plastik, odpočívadla, balustrády, vodní prvky – fontánky, jezírka.
Villa Gamberaia
To dokreslují tvarované zimostrázy a tisy. Výsadby doplňují dřevité pivoňky, borovice pinie, citrusy na trelážích u zdí a v nádobách, množství růží, vzrostlé azalky v nádobách. Přímo na spodní část zahrady navazuje olivový sad.
Villa Gamberaia
Znavený turista najde perfektní místo pro odpočinek okolo vodního parteru, kde jemně zurčí voda, voní rozkvetlé růže a citrusy a vane mírný vánek z okolních olivových hájů.
Villa Gamberaia
Fotografováno dne 25. 4. 2007.