Zahrada u vily Garzoni v Collodi patří mezi nejvýznamnější barokní zahrady v italském Toskánsku. Na místě dnešní vily stávala dříve hraniční pevnost. Postupné upravování a přestavování rodinou Garzoni vytvořilo dnešní podobu stavby.
Villa Garzoni
Na tvorbě zahrady se podílel Filippo Juvara a posléze i Ottaviano Diodati, ten navrhl sochařskou výzdobu, letní pavilon a parter ve francouzském stylu.
Villa Garzoni
Zahrada se rozprostírá hlavně na strmém svahu, takže je zde vybudováno několik teras a schodišť. Terasy doplňuje fontána a vodní kaskády s bohatou sochařskou výzdobu. Schodiště je zakončeno sochou Slávy, milenky Jupitera. Sochařskou výzdobu tvoří repliky antických soch s náměty ze starověké mytologie.
Villa Garzoni
Zajímavostí v této zahradě je, že většina sochařské výzdoby je z terakoty. Z terakoty je vyroben i zahradní nábytek.
Villa Garzoni
V zahradě je i skleník s tropickou květenou a stálou výstavou živých tropických motýlů.
Villa Garzoni
Ve spodní části lze spatřit tvarované živé keře a živé ploty ze zimostrázu (Buxus sempervirens) a ptačího zobu (Ligustrum vulgare). Okolo fontán jsou parterové tvarované záhony z letniček a cibulovin. Ve výsadbách dominují palmy, juky, slivoně, stálezelené duby, kamélie, citrusy, růže, levandule a množství trvalek a bylinek.
Villa Garzoni
Nepřehlédnutelnou součástí zahrady je i vzrostlé bambusarium.
Villa Garzoni
Zde v Collodi byla sloučena italská formální zahrada s přírodou. Stříhané živé ploty přecházejí do přírodního lesíku, balustrády a partery zdobeny mosaikami změkčují drsnost schodiště.
Villa Garzoni
Fotografováno dne 29. 4. 2007.