Vila rodu Medici La Petraia je situována na severozápadě Florencie, blízko Villy di Castelo. Z původního středověkého hradu, který patřil rodu Strozzi, vybudoval mocný a zámožný rod Medici skvělou vilu.
Villa la Petraia
Medicejští zkonfiskoval vilu i přilehlé pozemky roku 1530, poté zde byla vybudována nová renesanční zahrada. Celek sloužil jako reprezentační, ale především jako odpočinkové místo členům rodu Medici. Od roku 1591 budovu vilu přebudovával architekt Buontalenti, v letech 1836–50 tu vytvořil český zahradní architekt Josef Frietsch romantický park anglického stylu. Vila stojí na vrcholu svahu, pod kterým se rozprostírá zahrada. Z vily je pěkný rozhled na údolí řeky Arno a okolí Florencie. Můžeme sestupovat schodištěm do pravidelné italské zahrady.
Villa la Petraia
V zahradě je několik fontán a bazénů, celý prostor je bohatě doplněn sochařskou výzdobou. Jsou zde tvarované živé ploty ze zimostrázu (Buxus sempervirens), které jsou doplněny bohatou výsadbou letniček, trvalek a cibulovin. Nechybí ani výsadby ovocných dřevin.
Villa la Petraia
V zahradě je rozsáhlá sbírka různých druhů a odrůd citrusových rostlin, které jsou pěstovány v nádobách. To vše doplňují pnoucí a keřové růže, převážně odrůdy z 18. a 19. století.
Dále se zde můžeme kochat kaméliemi, stálezelenými duby, azalkami, platany, cypřiši. Jsou zde i rozsáhlé výsadby kosatců všech možných barev, které dokreslují celkovou atmosféru zahrady.
Villa la Petraia
Fotografováno dne 25. 4. 2007.