Vesnice Bagnaia se nachází v severním Laziu (střední Itálie), nedaleko od největšího italského kráterového jezera Lago di Bolsena.
Villa Lante
Od 12. století zde byla honitba, která sloužila především církevním statkům nedalekého Viterba. Na konci 15. století zde kardinál Raffaele Riario začal budovat venkovský palác v manýristickém slohu. Stavbu se zahradami dokončil jeho synovec Ottaviano Riario.
Villa Lante
V roce 1532 Nicolo Ridolfi dovedl do zahrad vodu, nechal postavit první fontány a přebudoval oboru v přírodní park. Zahrada byla dokončena na konci 16. století.
Villa Lante
Zahrady Villy Lante jsou zajímavé především architektonicky, množství zahradních staveb vytvářejících jeden celek spojený společnou myšlenkou – stylizované ztvárnění přirozeného světa – alegorií vodního toku od pramene v kopcích po jeho ústí v moři. Společně s nedalekým Parco dei Monstri (který je však úmyslně přehnaný až k ošklivosti a působí spíše jako karikatura) patří k nejlépe zachovalým manýristickým zahradám v Itálii.
Villa LanteVilla Lante
Jsou zde četné fontány a kaskády představující prameny, vlastní tok řeky znázorňuje protáhlé račí tělo. Kaskády končí na spodní terase ve velké Neptunově fontáně.
Villa Lante
V zahradě není mnoho druhů dřevin, významné jsou především vzrostlé platany východní, které dominují výsadbám. Z květem ozdobných keřů jsou použité hortenzie (Hydrangea macrophylla).
Villa Lante