Město Verbania se nachází na západním břehu jezera Lago Maggiore, vzniklo spojením dvou zde již existujících městeček. V jeho blízkosti se nachází Villa Taranto se svou velmi zajímavou botanickou zahradou. Vedle Isola Bella a Isola Madre je tedy další významnou zahradou na březích tohoto italsko-švýcarského jezera.
Villa Taranto
Současnou zahradu založil v roce 1931 britský kapitán Neil McEcharn, který zde vlastně přebudoval původní italskou zahradu na park v anglickém stylu. Tímto počinem si chtěl tento zámožný aristokrat připomenout své rodné Skotsko. Rozloha zahrady je přibližně 16 hektarů a je v péči McEcharnovy nadace.
Villa Taranto
Zahrada nese jméno maršála McDonalda povýšeného Napoleonem na vévodu Taranto. Samotná vila v zahradě není přístupná, ale park ano. Zahrada svým charakterem plně připomíná botanickou zahradu, vždyť během let se zde podařilo shromáždit na 20 tisíc druhů rostlin, přičemž některé druhy jsou značně unikátní.
Villa Taranto
V zahradě je důmyslný zavlažovací systém, voda je jímána z jezera. V samotné zahradě je několik krásných vodních architektonických prvků.
Villa Taranto
V parku jsou pořádány sezónní výstavy rostlin, na jaře zde probíhá slavnost tulipánů.
Villa Taranto
V samotné zahradě se nachází bezpočet druhů stromů, keřů, cibulovin a trvalek. Jsou zde cenné druhy magnolií, cesmín, dubů, javorů, blahovičníků, slivoní, azalek, rhododendronů, dřínů, vistárií, kamélií, hortenzií a spousty dalších exotických druhů.
Villa Taranto
Fotografováno dne 24. 4. 2008.