Syn.: Viola maculata subsp. reichei (Skottsb.) Weibel, Viola magelanica Reiche, Viola reichei f. gunckelii Sparre
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité

Viola reichei

Rozšíření: Častý druh jihozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se v jižní části chilsko-argentinského pomezí, od argentinské provincie Neuquén na severu až po Ohňovou zemi na jihu.

Ekologie: Roste na vlhčích stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 200 až do 2000 m.

Viola maculata

Popis: Vytrvalá bylina, 4–20 cm vysoká, s větveným oddenkem. Listy jsou řapíkaté, eliptické až široce vejčité, někdy až skoro okrouhlé, 10–55 mm dlouhé a 10–45 mm široké, na bázi klínovité nebo srdčité, po okraji vroubkované, na líci na žilkách u báze listu někdy chlupaté, na rubu obvykle lysé; palisty jsou kopinaté až vejčité, 10–13 mm dlouhé. Květy vyrůstají na stopkách 2–18 cm dlouhých, jsou 10–20 mm dlouhé, žluté s červenou čárkovitou kresbou; kališní lístky jsou kopinaté, 4,5–9 mm dlouhé, lysé nebo po okraji chlupaté, horní korunní lístky jsou obvejčité až skoro okrouhlé, 12–15 mm dlouhé, lysé, postranní korunní lístky jsou obvejčité, 14–17 mm dlouhé, u báze chlupaté, dolní korunní lístek je široce obvejčitý, 10–22 mm dlouhý, lysý. Plodem je tobolka, 5–10 mm dlouhá.

Záměny: Poněkud podobnou a v uvedené oblasti rovněž se vyskytující violku Viola maculata lze snadno odlišit podle odění okraje listů – ten je totiž vždy zřetelně chlupatý. Další žlutokvětá violka Viola magellanica má listy ledvinité až skoro okrouhlé, na bázi srdčité, na líci řídce chlupaté a vyskytuje se v území podstatně menším, nejspíš jen na Ohňové zemi a v jihoargentinské provincii Santa Cruz, vystupuje do nadmořské výšky pouze okolo 700 m.

Viola reichei
Viola reichei
Viola reichei

Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 22. 11. 2014 (Chile, Reg. de la Araucanía, Parque nacional Huerquehue) a 4. 2. 2019 (Chile, Reg. de Los Lagos, Cerro Arcoiris, Valle de Cochamó).