VIRGILIA DIVARICATA Adamson

Syn.: Virgilia capensis sensu Pole-Evans, non (L.) Lam.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Virgilia divaricata
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, z úzkého pásu podél jihovýchodního pobřeží, od Klein Swartberg a George po Van Staden’s Pass nedaleko Port Elizabeth v provincii Eastern Cape. Ve velkém množství roste v oblasti Knysna a Plettenberg Bay, zejména podél řeky Keurbooms.
Ekologie: Roste na okrajích lesů, nejčastěji na březích vodních toků, ale i na svazích, do nadmořské výšky 1200 m. Stromy jsou relativně krátkověké (12–20 let). Hlavní období kvetení je srpen až listopad, sporadicky kvete i mimo toto období.
Virgilia divaricata
Popis: Rozložitý nízký strom dorůstající výšky 10 m, bohatě větvený. Kmen může dosáhnout průměru až 60 cm, borka u mladých stromů je stříbřitě šedá a hladká, u starších šedá, drsná. Listy jsou lichozpeřené, s 5–9 páry lístků, které jsou téměř lysé nebo řídce sametově chlupaté. Květy v hustých terminálních hroznech asi 10 cm dlouhých, květy jsou vonné, růžově fialové s tmavší žilnatinou, člunek má tmavě purpurovou špičku. Plodem je plochý hnědý pukavý lusk se 2–6 semeny, 5–8 cm dlouhý, stářím černající.
Záměny: Velmi podobný je druh Virgilia oroboides, dorůstající až 15 m, který kvete světle růžovými až bílými květy v lednu až dubnu a má sametově chlupatý povrch listů. Oba druhy jsou často spolu zaměňovány a oba byly dříve pojmenovány různými autory jako Virgilia capensis. Někteří autoři soudí, že jde o variety jediného druhu.
Využití: V jižní Africe často vysazovaný strom v zahradách a městské zástavbě pro atraktivní vonné květy a rychlý růst. Je také vhodným pionýrským stromem pro zalesňování pozemků. Vzrostlé stromy snáší slabý mráz. Dříve bylo dřevo využíváno při stavbě lodí, krovů, nábytku a drobných dřevěných výrobků.
Poznámka: Rod Virgilia je pojmenován na počest Vergilia, největšího z římských básníků.
Virgilia divaricata
Virgilia divaricata
Virgilia divaricata
Fotografováno dne 16. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Knysna).