Syn.: Viscum dielsianum Dinter ex Neusser, Viscum rigidum Engler et Krause, Viscum robustum Eckl. et Zeyh.
Čeleď: Loranthaceae Juss. – ochmetovité; Santalaceae R. Br. – santálovité
Viscum capense
Rozšíření: Roste v západní a střední části Jihoafrické republiky, zasahuje i do jižní části Namibie, nejdále na severovýchod roste v jihoafrické provincii Limpopo.
Ekologie: Vyskytuje se v křovinách podél pobřeží i ve vnitrozemí, roste od hladiny moře až do nadmořské výšky téměř 1500 m. Roste jako epifyt na rozmanitých dřevinách, např. na Chrysanthemoides monilifera a jiných keřích z čeledi Asteraceae, také na škumpách (Rhus), vřesovcích (Erica) a dalších.
Viscum capense
Popis: Parazitická, sukulentní, téměř bezlistá dvoudomá rostlina, tvoří kulovité keříky na hostitelských druzích o průměru 30–50 cm; lodyhy jsou nápadně článkované, bohatě vstřícně větvené; internodia jsou oblá, (6–)8–12(–15) mm dlouhá a 2–3 mm široká. Listy jsou vstřícné, šupinovité, asi 1 mm dlouhé. Květy jsou jednopohlavné, vyrůstají v paždí listenů ve svazečcích po 3–5 v nodu, mají asi 2 mm v průměru; okvětí je drobné, zpravidla 4četné; tyčinky v samčích květech jsou 4; gyneceum v samičích květech má spodní semeník s jediným nediferencovaným vajíčkem. Bobule je přisedlá, kulovitá, 3–4 mm v průměru, průsvitně bílá.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Fotografované rostliny představují nominátní poddruh Viscum capense subsp. capense, který je dvoudomý; v jihovýchodní části areálu (zejména v provincii Free State) rostou jednodomé rostliny, označované jako Viscum capense subsp. hoolei.
Viscum capense
Viscum capense
Viscum capense
Viscum capense
Viscum capense
Viscum capense
Viscum capense
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Langebaan, West Coast National Park).