Syn.: Viscum bivalve Engl., Viscum brevifolium Engl.
Čeleď: Loranthaceae Juss. – ochmetovité; Santalaceae R. Br. – santálovité
Viscum obscurum
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky a Svazijska, nevelký areál se táhne od údolí řeky Touwsrivier v provincii Western Cape až do provincie Limpopo.
Ekologie: Vyskytuje se v křovinách a řídkých lesích od mořského pobřeží až do nadmořské výšky téměř 1600 m. Roste epifyticky na velkém spektru dřevin, např. na akáciích (Acacia), na škumpách (Rhus), olivách (Olea), dřevinách z čeledi jesencovitých (Celastraceae) a dalších.
Viscum obscurum
Popis: Parazitická dvoudomá rostlina; větvičky jsou dlouhé až 1 m, světle zelené, někdy poněkud nasivělé; internodia jsou v mládí šestihranná, (2,5–)3,5–4 cm dlouhá a 1–2 mm široká. Listy jsou vstřícné, obvejčité až obkopinaté, (1,5–)2,5–3,5(–5) cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké, trojžilné, na bázi klínovité, s nezřetelným řapíkem, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Květy jsou jednopohlavné, mají 2–4 okvětní lístky; samčí květy jsou přisedlé v paždí listenů po 2–3(–5), tyčinky jsou obvykle 4; samičí květy jsou nejčastěji jednotlivé nebo řidčeji ve stopkatých vidlanech po 2–3, semeník je spodní, s jediným vajíčkem. Bobule vyrůstá na 4–5 mm dlouhé stopce, je kulovitá až elipsoidní, 6–7 mm v průměru, žlutobílá až narůžovělá.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) figuruje mezi druhy vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Viscum obscurum
Viscum obscurum
Viscum obscurum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 15. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Eastern Cape: Addo Elephant National Park).