Syn.: Vitex monophylla K. Schum.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Vitex cofassus
Rozšíření: Areál druhu zahrnuje indonéský Celebes a Moluky, dále Papuu-Novou Guineu a Šalamounovy ostrovy, v Mikronésii roste na Palau.
Ekologie: Je součástí nížinných deštných lesů, zejména v oblastech s krátkým obdobím sucha (asi na 4 týdny shazuje listí). Vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m. Květy opyluje hmyz.
Vitex cofassus
Popis: Opadavý strom vysoký 6–40(–60) m; kmen má průměr 30–130(–225) cm, obvykle postrádá kořenové náběhy; borka je světle šedá nebo světle hnědá, hladká nebo poněkud drsná. Listy jsou vstřícné, jednoduché; řapík je 2,5–8 cm dlouhý; čepel je obvejčitá až eliptická, (10–)12–22(–30) cm dlouhá a 3–11 cm široká, na líci leskle tmavozelená, na rubu jemně chlupatá, s 9–18 páry postranních žilek, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá. Květenství je koncová vrcholičnatá lata, její vřeteno je přitiskle šedě chlupaté; kalich je miskovitý, na vrcholu s 5 cípy dlouhými asi 1 mm, lysý nebo řídce chlupatý; koruna je 5četná, souměrná, s krátkou nálevkovitou trubkou, bělavé nebo nafialovělé, postranní cípy jsou 2,5–3,5 mm dlouhé, horní cíp je 2–3 mm dlouhý, pysk je 2,5–5 mm dlouhý; tyčinky jsou 4, přirostlé ke korunní trubce; semeník je svrchní. Plodem je tmavofialová, kulovitá až elipsoidní peckovice o průměru 7–10 mm, obvykle s 4 semeny.
Využití: Dřevo je velmi kvalitní, označuje se jako novoguinejský teak. Je vhodné zejména na výrobu nábytku.
Poznámka: Jeden z mála druhů početného rodu Vitex (celkem zhruba 230 druhů) s jednoduchými listy; ve skutečnosti je vyvinut jen terminální lístek. Výjimečně jsou nalézáni jedinci, u nichž se vyskytují některé listy 3četné.
Vitex cofassus
Vitex cofassus
Vitex cofassus
Fotografováno dne 3. 2. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).