VITEX GAUMERI Greenm. – drmek Gaumerův

Syn.: Vitex longiracemosa Pittier
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Vitex gaumeri

Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od jižního Mexika přes Guatemalu a Honduras až po Nikaraguu, objevuje se i na kolumbijském ostrově Isla de Providencia.

Ekologie: Roste ve stálezelených i opadavých lesích, v lesních lemech a křovinách, na březích vodních toků i na stanovištích narušovaných lidskou činností, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1400 m.

Vitex gaumeri

Popis: Strom dosahující výšky až okolo 30 m, s větvemi plstnatými či olysalými. Listy jsou řapíkaté, 5četné, lístky jsou eliptické až podlouhlé, střední lístek je 7–29 cm dlouhý a 3,5–11 cm široký, na bázi zaokrouhlený nebo mělce srdčitý, celokrajný, na vrcholu zaokrouhlený nebo špičatý, na rubu bělavě plstnatý, postranní lístky jsou menší než lístek centrální. Květenství je úžlabní, latnaté, 11–26 cm dlouhé, vyrůstá na stopce 4,5–15 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 1–3 mm dlouhý, plstnatý, koruna je 7–12 mm dlouhá, dvoupyská, modrá až nafialovělá se žlutou nebo bělavou skvrnkou ve tvaru písmene „V“, trubka je 4–5 mm dlouhá. Plodem je kulovitá až vejcovitá peckovice o průměru 10–15 mm.

Poznámka: George Franklin Gaumer (1850–1929), na nějž odkazuje druhové jméno, byl americký lékař a přírodovědec, který se zabýval především přírodovědným poznáním mexického poloostrova Yucatán.

Vitex gaumeri
Vitex gaumeri
Vitex gaumeri

Fotografovala Věra Svobodová, dne 6. 11. 2019 (Mexiko, stát Quintana Roo, Tulum).