VITEX NEGUNDO var. HETEROPHYLLA (Franch.) Rehder – drmek čínský

Syn.: Vitex negundo var. incisa (Lam.) C. B. Clarke, Vitex incisa var. heterophylla Franch., Vitex incisa Lam., Vitex chinensis Miller
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Vitex negundo var. heterophylla

Rozšíření: Jiho- a východoasijský druh Vitex negundo je poměrně polymorfní, v jeho areálu bývá rozlišováno několik variet. Zde představovaná varieta roste ve střední Číně, v provinciích An-chuej (Anhui), Kan-su (Gansu), Kuej-čou (Guizhou), Che-pej (Hebei), Che-nan (Henan), Chu-nan (Hunan), Ťiang-su (Jiangsu), Ťiang-si (Jiangxi), Vnitřní Mongolsko (Nei Menggu), Ning-sia (Ningxia), Šan-si (Shaanxi), Šen-si (Shanxi), Šan-tung (Shandong), S’-čchuan (Sichuan), dále také v Indočíně, Indii a na filipínském ostrově Luzon.

Ekologie: Roste na suchých, křovinatých stráních, často na druhotných stanovištích. V horách stoupá do výšky 1 800 m n. m.

Popis: Jemně stavěný, opadavý, aromatický keř, u nás dorůstá do výšky 1,5 m, zřídka se setkáme s většími keři. V domovině i menší strom vysoký až kolem 5 m. Větve jsou čtyřhranné, hustě chlupaté, hnědé. Listy dlanitě pětičetné, lístky dále hluboce dělené. Lístky jsou na spodní straně sivě plstnaté. Květenství lata se tvoří na koncích letošních větvích v létě. Nese velké množství modrých květů.

Vitex negundo var. heterophyllaVitex negundo var. heterophylla
Vitex negundo var. heterophylla

Poznámka: Je považován za léčivý, z mladých větví se získávalo nekvalitní vlákno.
Občas se pěstuje v zahradách jako okrasný keř. Vyžaduje sušší stanoviště na plném slunci. Velmi dobře se kombinuje s trvalkami i nízkými suchomilnými keři, je vhodný do skalek a nádob. Dobře snáší řez, a tak je v Číně používán na tvarování bonsají (penjingů). Snadno se množí výsevem semen na jaře (nepotřebuje stratifikaci) i řízkováním zelenými řízky koncem května a v červnu.
Varieta V. n. var. negundo má lístky celokrajné, V. n. var. cannabifolia má spodní stranu listu řídce pýřitou.

Vitex negundo var. negundo

Fotografováno dne 15. 7. 2008 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy).