VITEX TRIFOLIA L. – drmek trojlistý

Syn.: Vitex agnus-castus var. javanica Kuntze, Vitex agnus-castus var. subtrisecta Kuntze, Vitex agnus-castus var. trifolia (L.) Kurz, Vitex benthamiana Domin, Vitex bicolor Willd., Vitex indica Mill., nom. illeg., Vitex integerrima Mill., nom. illeg., Vitex iriomotensis Ohwi, Vitex langundi W. G. Maxwell, nom. inval., Vitex negundo var. bicolor (Willd.) H. J. Lam, Vitex negundo var. philippinensis Moldenke, Vitex neocaledonica Gand., Vitex paniculata Lam., Vitex petiolaris Domin, Vitex triphylla Royle, Vitex variifolia Salisb.
Česká jména: drmek sochatý (Presl 1846)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité

Vitex trifolia

Rozšíření: Druh byl popsán z Indie, centrum jeho areálu leží v jihovýchodní Asii, na sever proniká až do Japonska a jižní Číny, na západě až do Íránu, původní je snad i na Madagaskaru, na východě zasahuje do severovýchodní Austrálie a na pacifické ostrovy. Byl zavlečen i do mnoha dalších subtropických i tropických oblastí světa, objevuje se v Africe i Střední Americe (odtud bývá klasifikován jako Vitex trifolia var. subtrisecta). Jedná se o druh dosti variabilní, v minulosti byla popsána celá řada infraspecifických taxonů, dosud k druhu bývá započítáván i poddruh Vitex trifolia subsp. litoralis, který je však částí literatury hodnocen jako samostatný druh Vitex rotundifolia. Listy tohoto poddruhu bývají většinou jednoduché.

Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, také na otevřených travnatých stanovištích, objevuje se podél vodních toků, ale i kolem cest i v blízkosti lidských sídel, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1700 m.

Vitex trifolia

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 1,5–5(–8) m. Listy jsou vstřícné řapíkaté, 1–3(–5)četné, lístky jsou přisedlé, kopinaté až obvejčité, 2,5–9 cm dlouhé a 1,7–3 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé, zhruba s 8 páry vedlejších žilek, na líci jsou zelené, lysé nebo téměř lysé, na rubu našedle plstnaté. Květenství je latnaté, 3–15 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, s 5 cípy, vně plstnatý; koruna dvoupyská, 6–10 mm dlouhá, modrá až purpurová, dvoupyská, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný, tyčinky jsou 4. Plody jsou skoro kulovité peckovice, ve zralosti černé, dosahují až 5 mm v průměru.

Využití: Využívá se v tradiční medicíně, především při koupelích, ale i vnitřně.

Poznámka: Rod Vitex je dosti početný, v současnosti zahrnuje 223 akceptovaných druhů, které se vyskytují v tropických i subtropických oblastech celého světa.

Vitex trifolia
Vitex trifolia
Vitex trifolia
Vitex trifolia

Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra).