Syn.: Clerodendrum molle Kunth, Clerodendrum molle var. glabrescens Svenson
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Volkameria mollis
Rozšíření: Areál druhu se rozkládá v chocóanské části Panamy, Kolumbie a Ekvádoru, zasahuje rovněž na Galapážské ostrovy.
Ekologie: Roste ve vlhkých křovinách a vlhkých světlých lesích (na Galapágách například ve skalesiových lesích), na březích mokřin a bažin, v pásmu od pobřeží zhruba do nadmořské výšky okolo 500 m.
Volkameria mollis
Popis: Keř nebo malý strom, 5–10 m vysoký, s větvemi vystoupavými až přímými, jemně chlupatými a pokrytými lenticelami. Listy jsou vstřícné nebo v přeslenu po 3, řapíkaté, eliptické až úzce vejčité, 1,5–5,5 cm dlouhé a 1–2,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, jemně chlupaté. Květenství je axilární nebo terminální, vrcholičnaté, 3–7 cm dlouhé, 7–9květé; listeny jsou čárkovité, asi 1 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, 4–7 mm dlouhý, s 5 cípy 2–3 mm dlouhými; květy jsou vonné, koruna je 2–3 cm dlouhá, bílá nebo narůžovělá, trubka je 1,8–2,5 cm dlouhá, cípy jsou 1–1,3 cm široké, tyčinky 1,5–2 cm dlouhé, přesahují korunu. Plodem je kulovitá peckovice.
Poznámka: Pantropický rod Volkameria zahrnuje asi 11 druhů. Zde představovaný druh býval dříve obvykle řazen k rodu Clerodendrum, za jeho přeřazením stojí fylogenetická analýza. Rodové jméno vzdává poctu německému citrusáři Johannu Christophu Volkamerovi (1644–1720).
Volkameria mollisVolkameria mollis
Volkameria mollis
Volkameria mollis
Volkameria mollis
Volkameria mollis
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 6. 10. 2015 (Ekvádor, Galapágy, ostrov Santa Cruz).