Syn.: Amberboa lippii (L.) DC., Centaurea lippii L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Volutaria lippii
Rozšíření: Druh severní Afriky a jihozápadu Blízkého východu, vyskytuje se v pásu od jižního Maroka až po Mrtvé moře. Jeho občas uváděný výskyt na jihovýchodě Pyrenejského poloostrova a na Kanárských ostrovech je mylný, tamní poněkud podobné rostliny patří k jiným druhům.
Ekologie: Roste v polopouštních a pouštích oblastech, v křovinaté vegetaci, ale i na stanovištích dotčených lidskou činností.
Volutaria lippii
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 20–40 cm dlouhou, větvenou, olistěnou. Přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou řapíkaté, obvejčité, lyrovité až zpeřené, úkrojky jsou podlouhlé, oddáleně zubaté, lodyžní listy jsou krátce řapíkaté, peřenoklané až peřenodílné. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci větví; zákrov je vejcovitý, 10–12 mm dlouhý, zákrovní listeny vyrůstají v několika řadách, střechovitě se překrývají, jsou chlupaté, s přívěsky kopinatými, až 3 mm dlouhými, nažloutlými, na bázi hnědými; okrajové květy jsou jazykovité, sterilní, liguly jsou světle růžové. Plodem je nažka 3–4 mm dlouhá, s chmýrem.
Poznámka: K rodu Volutaria je v současnosti řazeno asi 16 druhů, které se vyskytují v severní a východní Africe, zasahují i na Pyrenejský a Arabský poloostrov, rovněž na Kanárské ostrovy.
Volutaria lippii
Volutaria lippii
Volutaria lippiiVolutaria lippii
Volutaria lippii
Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 3. 2018 (Maroko, Agadir, Al Massira).