Syn.: Asphodelus latifolius Breyne ex Schult. et Schult. f., Pedilonia violacea C. Presl, Wachendorfia brevifolia Sol. ex Ker Gawl., Wachendorfia breyniana D. Dietr., Wachendorfia graminea Thunb., Wachendorfia graminifolia L. f., Wachendorfia herbertii Sweet, Wachendorfia hirsuta Thunb., nom. illeg., Wachendorfia humilis Salisb., Wachendorfia tenella Thunb., Wachendorfia villosa Andrews, nom. illeg., Wachendorfia villosa L.
Čeleď: Haemodoraceae Juss.
Wachendorfia paniculata
Rozšíření: Endemit jižní Afriky, vyskytuje se především v provincii Western Cape, ale poněkud přesahuje i do provincií Western a Eastern Cape, kde zasahuje až k městu Port Elizabeth.
Ekologie: Roste ve vegetaci fynbos nebo renosterveld, na písčitých, sezónně vlhkých loukách nebo kamenitých svazích, je vázán na oblasti se zimními srážkami a letním suchem. Vystupuje až do nadmořské výšky 1900 m. Kvete na jaře.
Wachendorfia paniculata
Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a červenými hlízovitými kořeny; lodyha je silná, vysoká 25–70 cm. Listy jsou čárkovitě kopinaté, řasnatě složené, pýřité. Květy tvoří dosti bohatou latu; listeny jsou blanité; květy jsou lehce souměrné, žluté až meruňkově oranžové; 3 vnější okvětní lístky jsou volné, vně chlupaté, 3 vnitřní lístky jsou na bázi srostlé; tyčinky jsou 3, naproti vnitřnímu kruhu okvětí; semeník je svrchní, chlupatý, blizna je hlavatá. Plodem je trojpouzdrá tobolka, s jedním semenem v každém pouzdru.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam flóry Jihoafrické republiky (2009) hodnotí tento druh v kategorii taxonů vyžadujících pozornost (LC – least concern).
Wachendorfia paniculataWachendorfia paniculata
Wachendorfia paniculata
Wachendorfia paniculata
Wachendorfia paniculata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13., 22. a 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, Tulbagh, Darling a Table Mountain).