Syn.: Wahlenbergia dentifera Brehmer, Wahlenbergia furcata Brehmer
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité

Wahlenbergia cuspidata

Rozšíření: Druh horských oblastí jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v Lesothu a jihoafrických provinciích Eastern Cape, KwaZulu-Natal, zasahuje i na severovýchod provincie Free State.

Ekologie: Roste ve vlhčí travnaté vegetaci, často se objevuje na skalnatých svazích i na mokrých skalách, v nadmořských výškách zhruba od 1200 až do 3100 m. Kvete od prosince do dubna.

Wahlenbergia cuspidata

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s lodyhou přímou, 30–60 cm dlouhou, většinou od báze větvenou, dole chlupatou, v horní části lysou. Listy jsou střídavé, přisedlé, od lodyhy odstálé, eliptické až kopinaté, 15–25(–35) mm dlouhé a 6–10(–12) mm široké, po okraji zvlněné a zubaté, na vrcholu špičaté, řídce chlupaté nebo olysalé. Květy vyrůstají na stopkách až 15 cm dlouhých, dosahují průměru 18–32 mm, kališní cípy jsou dosti dlouhé, úzce kopinaté, po okraji drobně zubaté, na vrcholu špičaté, koruna je zvonkovitá, modrá. Plodem je tobolka, 8–10 mm dlouhá.

Poznámka: Ve vysokých polohách Dračích hor, odkud pocházejí naše snímky, se vyskytuje zhruba 15 druhů tohoto rodu – jejich rozlišovaní není snadné. Tento druh se vyznačuje především trsnatým habitem, nápadně dlouhými květními stopkami (poněkud podobné druhy, jako jsou například Wahlenbergia grandiflora nebo Wahlenbergia krebsii, by měly mít květní stopky nanejvýše 3 cm dlouhé), tenkými, výrazně dlouhými a zašpičatělými kališními cípy.

Wahlenbergia cuspidata
Wahlenbergia cuspidata
Wahlenbergia cuspidata
Wahlenbergia cuspidata

Fotografovala Věra Svobodová, dne 12. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, NP Royal Natal Park, okolí Sentinelu).