Syn.: Campanopsis mannii (Vatke) Kuntze, Campanopsis silenoides (Hochst. ex A. Rich.) Kuntze, Wahlenbergia mannii Vatke, Wahlenbergia polyclada Hook. f., nom. illeg.
Čeleď: Campanulaceae Juss. – zvonkovité
Wahlenbergia silenoides
Rozšíření: Areál v afrických horách je roztržen do dvou samostatných ostrůvků. Východní leží v Etiopii, existuje i údaj z Tanzánie. Západní arela se rozkládá v Kamerunu, odkud přesahuje i do pohraničních oblastí Nigérie a na ostrov Bioko.
Ekologie: Stanovištěm jsou rozvolněné lesy v okolí horní hranice lesa a afroalpinské trávníky. Naše pozorování pochází z nadmořských výšek 3200–3300 m.
Wahlenbergia silenoides
Popis: Velmi jemná vytrvalá bylina; lodyha je většinou velmi tenká, vystoupavá, až 60 cm vysoká. Dolní listy jsou vstřícné, střední a horní střídavé, přisedlé, kopinaté, až 2,5 cm dlouhé, na okraji oddáleně zubaté. Květenství je chudé, často redukované na jediný vrcholový 5četný květ; kališní lístky jsou úzce kopinaté; koruna je zvonkovitá, 4–6,5 mm dlouhá, bílá, narůžovělá nebo nafialovělá, hluboce rozeklaná; tyčinek je 5, jejich nitky jsou načervenalé, pokryté žlutými chlupy; semeník je spodní, dvoupouzdrý, blizna dvouklaná. Plodem je úzce obvejcovitá tobolka až 1,5 cm dlouhá, otvírá se 2 chlopněmi; semena jsou hladká.
Wahlenbergia silenoides
Wahlenbergia silenoides
Fotografováno dne 7. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef, Tadios Amba).