Syn.: Allardia tridactylites (Kar. et Kir.) Sch. Bip.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Waldheimia tridactylites
Rozšíření: Hory Střední Asie – od Afghánistánu a severního Pákistánu přes Tádžikistán, Kyrgyzstán a západní Čínu až po Kazachstán, Altaj a západní Mongolsko. Dále na jihovýchodě středoasijských horských masivů (v oblasti od severní Indie přes Nepál až po Bhútán) se vyskytuje dosti podobný druh Waldheimia glabra.
Ekologie: Roste v kamenité suti a ve skalních štěrbinách, na březích horských potoků a na ledovcových morénách, v nadmořských výškách zhruba od 2400 až do 5000 m. Kvete od července do srpna.
Waldheimia tridactylites
Popis: Vytrvalá bylina, sotva 6 cm vysoká, lysá, s poléhavým a větveným oddenkem. Listy jsou střídavé, skoro přisedlé, obvejčité až kopisťovité, 10–20 mm dlouhé a 5–10 mm široké, na bázi klínovité, na vrcholu 3(–5)laločné, lysé. Úbory jsou jednotlivé, přisedlé nebo na stopkách jen velmi krátkých a lysých, dosahují 25–35 mm v průměru; zákrov je polokulovitý, 10–20 mm v průměru, zákrovní listeny ve 3–4 řadách, vně lysé, s tmavě hnědým blanitým lemem, vnější jsou podlouhlé až vejčité, 6–7 mm dlouhé, vnitřní úzce podlouhlé, 7–8 mm dlouhé, tupé. Jazykovitých květů je 8–15, jsou sterilní, liguly jsou podlouhle eliptické, 7–12 mm dlouhé, narůžověle bělavé, růžové nebo až načervenalé; trubkovité květy jsou 3,5–4,5 mm dlouhé, žluté. Plodem je nažka s nahnědlým chmýrem.
Waldheimia tridactylites
Waldheimia tridactylites
Fotografováno v červenci 1988 (Kyrgyzstán, Ťan-šan, Kyrgyzský Alatau, údolní systém Alamedin).