Syn.: Antholyza meriana L., Gladiolus merianus (L.) Thunb., Gladiolus merianus (L.) Jacq., Ixia meriana (L.) Link, Watsonia stohriae L. Bolus
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Watsonia meriana
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v provinciích Northern a Western Cape; údaje z dalších území se zřejmě vztahují k jiným taxonům. V areálu je navíc rozlišována kromě nominátní variety ještě W. m. var. bulbillifera, která se vyznačuje v květenství přítomnými pacibulkami namísto plodů. Druh byl zavlečen do Austrálie, na Nový Zéland a do Kalifornie, kde může růst jako plevel.
Ekologie: Stanovištěm jsou trávníky na jaře vlhké až zvodněné, v létě vysýchající – to předpokládá vazbu na území s vydatnými zimními srážkami a letním suchem. Lokality vystupují až do nadmořské výšky 1200 m. Druh produjuje dostatek nektaru a je zřejmě přednostně opylován ptáky. Zejména rostliny tvořící hojnost pacibulek vytvářejí rozsáhlé kolonie.
Watsonia meriana
Popis: Statná hlíznatá bylina, dorůstá výšky 0,6–2 m; hlíza je stlačeně kulovitá, obvykle víceletá; lodyha je na bázi olistěná a někdy větvená. Dvouřadě uspořádané listy jsou mečovité, až 60 cm dlouhé a 6 cm široké, na okraji a na střední žilce ztloustlé. Květenství je vějířek nejčastěji o 8–25 květech; listeny pod květy po odkvětu zasýchají; květy jsou 6četné, souměrné, až 8 cm dlouhé, růžové, červené nebo nachové; okvětní lístky jsou v dolní části srostlé a vytvářejí prodlouženou, silně zahnutou, směrem k ústí jen pozvolna rozšířenou, 4,3–5 cm dlouhou trubku, cípy okvětí jsou víceméně stejné, zvonkovitě skloněné; tyčinky jsou 3, 3,5–4,5 cm dlouhé, vyniklé; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty a semeník je spodní. Plodem je trojpouzdrá obvejcovitá tobolka.
Poznámka: Rod Watsonia patří k velmi typickým jihoafrickým rostlinám: řadí se do něj asi 53 druhů, z nichž více než 30 se vyskytuje v květenné říši Capensis. Další druhy přesahují především do oblasti Karoo-Namib, ale některé rostou i dále na severovýchod v území s letními dešti. Rod získal jméno na počest anglického lékaře a botanika, Linnéova současníka Williama Watsona (1715–1787).
Watsonia merianaWatsonia meriana
Watsonia merianaWatsonia meriana
Watsonia meriana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 24. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Darling, rezervace Waylands).