Syn.: Watsonia archbelliae L. Bolus, Watsonia beatricis J. W. Mathews et L. Bolus, Watsonia hutchinsonii L. Bolus, Watsonia masoniae L. Bolus, Watsonia priorii L. Bolus, Watsonia socium J. W. Mathews et L. Bolus, Watsonia westiae L. Bolus
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Watsonia pillansii
Rozšíření: Centrum areálu leží v jihoafrické provincii Eastern Cape; na západ zasahuje do provincie Western Cape zhruba po městečko George, na severovýchod do provincie KwaZulu-Natal.
Ekologie: Roste na písčitých půdách. Zejména v západní části areálu preferuje nižší nadmořské výšky, na východě vystupuje v horách až do výšky 2300 m n. m.
Watsonia pillansii
Popis: Dosti mohutná hlíznatá bylina vysoká 0,5–1,5 m; hlíza je stlačeně kulovitá, obvykle víceletá; lodyha je na bázi olistěná. Listy jsou dvouřadě uspořádané, mečovité, na okraji poněkud ztloustlé. Květenství je vějířek; květy vyrůstají z paždí listenů 1,5–4,5 cm dlouhých; květy jsou 6četné, souměrné, šarlatově červené; okvětní lístky jsou na bázi srostlé a vytvářejí zahnutou trubku, která je v dolní části úzká a přibližně pod polovinou se začíná pozvolna rozšiřovat, cípy jsou rozložené; tyčinky jsou 3, daleko vyniklé; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty, semeník je spodní. Plodem je trojpouzdrá obvejcovitá tobolka.
Poznámka: Jihoafrické druhy rodu Watsonia jsou si dosti podobné a patří k typickým představitelům kapské květeny. Tento druh však zasahuje i dále na severovýchod, do území charakterizované letními dešti.
Watsonia pillansiiWatsonia pillansii
Watsonia pillansii
Watsonia pillansii
Fotografováno dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Wittedrift).