Syn.: Weinmannia baccariniana var. caracasana Pamp., Weinmannia laxiflora f. minor Pamp., Weinmannia laxiflora var. polyphylla Pamp., Weinmannia microphylla var. fagaroides (Kunth) Cuatrec., Weinmannia microphylla var. tamana (Cuatrec.) Cuatrec., Weinmannia roraimensis Cuatrec., Weinmannia tamana Cuatrec., Windmannia fagaroides (Kunth) Kuntze
Čeleď: Cunoniaceae R. Br. – opaduňovité
Weinmannia fagaroides
Rozšíření: Roste v dosti rozsáhlém areálu ve Střední a Jižní Americe od Hondurasu až po Venezuelu a Bolívii.
Ekologie: Provází vlhké horské lesy a jejich okraje, často na kontaktu s formací páramo. Lokality leží v nadmořské výšce 1200–3300 m.
Weinmannia fagaroides
Popis: Stálezelený keř nebo stromek 2–5 m vysoký; letorosty jsou kratičce chlupaté, později olysávají. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, s (3–)5–7(–12) jařmy; řapíky jsou nekřídlaté, 0,2–0,4 cm dlouhé, plstnaté; listové vřeteno je křídlaté, s křídly 1,5–3 mm širokými; čepel lístků je eliptická nebo obvejčitá, 0,4–0,8(–1) cm dlouhá a 0,2–0,5(–0,6) cm široká, lysá, na bázi obvykle zaokrouhlená, celokrajná nebo v horní třetině mělce vroubkovaná, na vrcholu zaokrouhlená. Květenství jsou hrozny 2,5–7 cm dlouhé, na vřeteni roztroušeně chlupaté; květní stopky jsou 1–3,2 mm dlouhé; cípy kalicha jsou 0,8–1 mm dlouhé; korunní lístky jsou asi 2 mm dlouhé, bělavé; tyčinek je 10, delších než květní obaly; semeník je svrchní. Plodem je lysá tobolka o průměru 3–3,5 mm.
Poznámka: Součást početného rodu, do nějž se nyní řadí asi 150 druhů v tropech Starého i Nového světa; centrum druhové diversity leží na severu Jižní Ameriky.
Weinmannia fagaroidesWeinmannia fagaroides
Weinmannia fagaroides
Weinmannia fagaroides
Weinmannia fagaroides
Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).