Čeleď: Cunoniaceae R. Br. – opaduňovité
Weinmannia mauritiana
Rozšíření: Pochází z ostrovů Réunion a Mauricius v Maskarénách. Součást rodu, který má výrazný gondwanský původ, koneckonců jako celá čeleď Cunoniaceae, jeho zástupci provázejí tropy v Americe, Africe i na mnohých ostrovech. V Maskarénách se vyskytuje ještě Weinmannia macrostachya; oba druhy mají další příbuzné na nedalekém Madagaskaru.
Ekologie: Roste ve vlhkých tropických lesích v nadmořské výšce 800–2200 m.
Popis: Stálezelený keř nebo menší stromek vysoký 6–7 m; větve jsou šedé, letorosty zploštělé. Listy jsou vstřícné, lichozpeřené, lysé, s 1–4 páry vejčitých až eliptických, až 8 cm dlouhých lístků, které mají pilovitý okraj; vřeteno je úzce křídlaté; palisty jsou nápadné, vytrvalé, oválné nebo podlouhlé, 0,6–1,5 cm dlouhé. Hroznovité květenství vyrůstá v paždí horních listů a dosahuje délky až 12 cm; drobné vonné květy vyrůstají po 3–6 z nodů, jsou 4–5četné; kališní lístky jsou volné; koruna je bělavá nebo narůžovělá; tyčinky jsou ve 2 kruzích; gyneceum je dvoupouzdré. Plody jsou kožovité, vejcovité, 4–5 mm dlouhé tobolky, semena dosahují délky asi 0,7 mm.
Záměny: Společně rostoucí Weinmannia macrostachya se na první pohled odlišuje větším počtem listových jařem a nápadně křídlatým vřetenem.
Weinmannia mauritiana
Weinmannia mauritiana
Weinmannia mauritiana
Weinmannia mauritiana
Fotografováno ve dnech 11. a 18. 9. 2009 (Réunion: Cirque de Mafate, Plaine des Tamarins; Cirque de Cilaos, Col du Taïbit).