Syn.: Weinmannia caripensis Kunth, Weinmannia glabra L. f., Weinmannia hirta Sw., Weinmannia hirtella Kunth, Weinmannia laxiflora Pamp., Weinmannia nervosa Killip, Weinmannia stuebelii Hieron., Weinmannia weberbaueri Diels, Windmannia fruticosa P. Browne, Windmannia pinnata Kuntze
Čeleď: Cunoniaceae R. Br. – opaduňovité
Weinmannia pinnata
Rozšíření: Naše snímky představují velmi pravděpodobně druh, pro který ještě knižní Flora of Peru (Macbride 1938) používala jméno Weinmannia weberbaueri, což byl druh vyskytující se v peruánském pohoří Cordillera Blanca – odtud pocházejí i tyto fotografie. Po revizi rodu byl tento druh přiřazen spolu s jinými taxony k druhu Weinmannia pinnata. Tento taxon se údajně vyskytuje v oblasti od jihu Mexika a Antil až po Peru, Bolívii a Brazílii (jih Mata Atlântica), je proto vcelku pochopitelně značně variabilní, takže některé z národních květen Střední Ameriky označují determinaci tohoto druhu na svém území jen za tentativní.
Ekologie: Roste v horských lesích a křovinách, v pásmu od 700 až do 3200 m n. m.
Weinmannia pinnata
Popis: Keř až malý strom, 2–10(–20) m vysoký. Listy jsou řapíkaté, lichozpeřené, s (5–)11–17 lístky, které jsou eliptické až obvejčité, 13–18(–30) mm dlouhé a 5–8(–10) mm široké, na bázi klínovité, na okraji pilovité, na vrcholu zaokrouhlené nebo špičaté, lysé nebo na rubu chlupaté, koncový lístek je větší než lístky postranní, vřeteno je široce křídlaté. Květenství vyrůstá v úžlabí horních listů, je hroznovité, 5–15 cm dlouhé, kališní lístky jsou trojúhelníkovité, asi 1 mm dlouhé, korunní lístky jsou delší než kališní, bílé, vzácně i narůžovělé, nitky jsou nápadné, bílé. Plodem je tobolka, 3–4 mm dlouhá, lysá.
Poznámka: Rod Weinmannia zahrnuje údajně přes 100 druhů, které jsou rozšířeny v tropech a subtropech obou zemských polokoulí. Literatura pojednávající o tomto rodu je zatížena četnými nepřesnostmi a omyly. Domníváme se, že keř na našich snímcích skutečně poměrně věrně představuje morfologické znaky druhu Weinmannia weberbaueri.
Weinmannia pinnata
Weinmannia pinnata
Weinmannia pinnata
Weinmannia pinnata
Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 9. 2015 (Peru, Parque Nacional Huascarán).