Syn.: Weinmannia eriocarpa f. fruticulosa Pamp., Windmannia rutenbergii (Engl.) Kuntze
Čeleď: Cunoniaceae R. Br. – opaduňovité
Weinmannia rutenbergii
Rozšíření: Endemit východního Madagaskaru, vyskytuje se v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Toamasina a Toliara.
Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích, na světlinách a v lesních lemech, nevyhýbá se ani sekundární vegetaci, stanovištím narušovaným lidskou činností, objevuje se kolem cest i na spáleništích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Weinmannia rutenbergii
Popis: Keř až menší strom, 3–8(–18) m vysoký. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, lichozpeřené, většinou se dvěma páry lístků, které jsou přisedlé, eliptické až obvejčité, 3–3,5 cm dlouhé a 1,3–1,5 cm široké, koncový lístek bývá trochu větší, na bázi jsou klínovité, na okraji pilovité, na vrcholu tupé nebo špičaté, lysé. Květenství je terminální, latnaté, jednotlivé zdánlivé hrozny jsou 4–6 cm dlouhé, stejně dlouhé nebo delší než listy, a skládají se z 2–5květých svazečků; květy jsou oboupohlavné, pětičetné; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, 0,7–0,8 mm dlouhé; korunní lístky jsou eliptické, až 1,5 mm dlouhé, bělavé; nitky tyčinek jsou až 3 mm dlouhé. Plodem je zhruba 5 mm dlouhá tobolka.
Poznámka: V pantropickém rodu Weinmannia je v současnosti akceptováno 117 druhů, na Madagaskaru je jich popsáno 29, odhaduje se, že celkově se jich zde bude vyskytovat zhruba 35. Druhové jméno připomíná německého sběratele rostlin Christiana Rutenberga (1851–78), jehož život byl násilně ukončen na Madagaskaru – zavraždili ho tu domorodci.
Weinmannia rutenbergii
Weinmannia rutenbergii
Weinmannia rutenbergii
Weinmannia rutenbergii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Fianarantsoa, Ambohimahasoa, Ialatsara).