Syn.: Werneria disticha Kunth, Werneria dombeyana (Wedd.) Hieron., Werneria mocinniana DC., Werneria nubigena var. dombeyana Wedd., Werneria stuebelii Hieron.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Werneria nubigena
Rozšíření: Středo- a jihoamerický druh, jehož areál se táhne od jihu Mexika (stát Chiapas) přes Kolumbii a Peru až do Bolívie. Byl popsán z Ekvádoru. Všechny druhy tohoto rodu se vyskytují v horských oblastech západní polokoule.
Ekologie: Roste na horských trávnících, v páramu, na svazích vulkánů, v nadmořských výškách od 2700 až do 4300 m. Ve Střední Americe kvete od listopadu do května, v jižní části areálu v letních měsících.
Werneria nubigena
Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou řemenovité, 4–13(–30) cm dlouhé a (0,2–)0,6–1(–3) cm široké, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, lysé. Úbor je obvykle přisedlý nebo vzácně i stopkatý (stopka je nanejvýše 15 cm dlouhá) a dosahuje průměru až 7 cm, liguly jazykovitých květů jsou až 25 mm dlouhé, bílé, trubkovité květy jsou žluté. Plodem je 2–4 mm dlouhá nažka s chmýrem, který je 9–11 mm dlouhý.
Werneria nubigena
Werneria nubigena
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 13. a 17. 8. 2006 (Peru, NP Huascarán, Pastoruri a Quebrada de Llanganuco).