WHITFIELDIA ELONGATA (P. Beauv.) De Wild. et T. Durand

Syn.: Ruellia elongata P. Beauv., Ruellia longiflora Nees, nom. inval., Whitfieldia longiflora S. Moore, Whitfieldia longifolia T. Anderson, Whitfieldia perglabra C. B. Cl., Whitfieldia subviridis C. B. Clarke, Whitfieldia tanganyikensis C. B. Clarke
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Whitfieldia elongata

Rozšíření: Druh centrální tropické Afriky, vyskytuje se v oblasti od jihu Beninu a Nigérie přes jižní Kamerun, Gabun a Kongo až po Zair, Ugandu a Rwandu, objevuje se i na východoafrickém pobřeží v Keni a Tanzanii. V tropických oblastech se pěstuje jako dekorativní keř.
V minulosti bylo popsáno několik poněkud podobných druhů, které se odlišovaly především oděním listenů a listenců, dnešní botanické databáze tyto rozdíly glajchšaltovaly a všechny tyto druhy řadí k tomuto druhu jedinému.

Ekologie: Roste v tropických stálezelených lesích a lesních lemech především v nížinných a podhorských oblastech, také v sekundárních lesích a v křovinaté vegetaci na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m.

Popis: Bohatě větvený keř, 3–5 m vysoký, obvykle jen v květenství chlupatý, jinak lysý nebo olysalý. Listy jsou řapíkaté, eliptické, 9–28 cm dlouhé a 2,5–11 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, lysé nebo podél střední žilky jemně chlupaté. Květenství je terminální, hroznovité až latnaté, až 25 cm dlouhé, vyrůstá na stopce 2–5 cm dlouhé; listeny jsou většinou opadavé, eliptické, zašpičatělé, zelené, listence jsou kratší než kalich, eliptické, až 17 mm dlouhé, nazelenalé nebo bílé, žláznatě chlupaté nebo skoro lysé; kalich je 2,5–4,7 cm dlouhý, 5cípý, skoro až k bázi dělený, bílý, hustě žláznatě chlupatý; koruna je bílá, korunní trubka je 3–5 cm dlouhá, chlupatá, korunní cípy jsou nestejné, odstálé nebo zahnuté, až 2,8 cm dlouhé; tyčinky jsou 4, čnělka je lysá, blizna hlavatá. Plodem je tobolka, 2,3–3,5 cm dlouhá.

Poznámka: K rodu Whitfieldia je v současnosti započítáváno 14 druhů (POWO 2019), všechny pocházejí z tropické Afriky.

Whitfieldia elongata
Whitfieldia elongataWhitfieldia elongata
Whitfieldia elongata
Whitfieldia elongata

Fotografováno dne 12. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Schönbrunn, Palmenhaus).